Twoja firma w ramach prowadzonej działalności identyfikuje osoby na podstawie dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości? Uważaj! W Polsce, co tydzień, tysiące dowodów osobistych, praw jazdy czy paszportów jest gubionych lub kradzionych!
Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa a nawet dowód rejestracyjny czy karta płatnicza – to tylko kilka rodzajów dokumentów, które zwykle są wykorzystywane do identyfikacji tożsamości osoby. Jak ważne są dla codziennego funkcjonowania, nikogo przekonywać nie trzeba.

Wachlarz przestępstw

Co tydzień tysiące dokumentów mogą trafić w niepowołane ręce. Każdy z nich – zagubiony czy skradziony – może zostać wykorzystany do popełnienia przestępstwa z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Istnieje cały wachlarz takich przypadków:
● wyłudzenie pożyczki czy kredytu,
Reklama
● wynajęcie mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,
● kradzież samochodów i innych wartościowych przedmiotów z wypożyczalni,
● wyłudzenie towarów i usług z odroczoną płatnością,
● zakładanie fikcyjnych firm dla wyłudzania towarów, usług, kredytów czy zwrotu podatków.
Dziennie dokonuje się milionów operacji, m.in. wpłat i wypłat pieniędzy z kont bankowych, przelewów, zakłada się rachunki, zawiera umowy o kredyt, pożyczkę czy wynajem, wydaje towary i świadczy usługi z odroczonym terminem płatności... Zawsze wtedy potwierdzana jest tożsamość klienta.

Można się zabezpieczyć

W 1996 r. banki, chcąc jeszcze lepiej chronić swoich klientów, stworzyły system informacji o zgubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości. Dane przekazują sami zainteresowani – osoby, które utraciły dokumenty.
Sprawa jest banalnie prosta: wystarczy pójść do swojego banku i wypełnić odpowiedni wniosek. Dane zostaną niezwłocznie przekazane do Centralnej Bazy Danych, skąd błyskawicznie trafią do wszystkich uczestników Systemu.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest regularnie ulepszany i rozbudowywany. Ostatnio dokonano niezwykle istotnej modyfikacji – możliwość zastrzegania dokumentów mają już także osoby, które nie są klientami żadnego banku!
Co tydzień baza powiększa się nawet o 4.000 zastrzeżonych dokumentów! A System nie jest dostępny wyłącznie dla sektora bankowego.

Dostęp dla przedsiębiorców

Banki nie chwalą się skutecznością Systemu DZ. A miałyby czym. Codziennie blokowanych jest nawet kilkadziesiąt przypadków różnych prób wykorzystania cudzej tożsamości. To znakomicie ilustruje z jak poważnym problemem mamy do czynienia – w 2008 r. zablokowano w bankach około 12 tys. prób wyłudzeń, na łączną kwotę około 350 milionów złotych!
Ze względu na szczelność systemu bankowego w tym zakresie (powszechne stosowanie systemu praktycznie we wszystkich bankach) coraz częściej przestępcy udają się do innych przedsiębiorców. Najbardziej narażone są rozmaite wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, hotele, firmy leasingowe, pośrednicy kredytowi...
Problemy z nieuczciwymi lokatorami mieszkań często dotykają także osoby prywatne, które wynajmują swoje mieszkania osobom fizycznym bez pośrednictwa agencji nieruchomości.
Z Systemu DZ, mogą korzystać te instytucje, które w ramach prowadzonej działalności identyfikują osoby na podstawie dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości. To obecnie jedyna taka baza w Polsce.
System funkcjonuje online – wystarczy dostęp do internetu i dowolna przeglądarka www. Z uwagi na tryb pracy i liczbę dziennych transakcji – zasoby informacyjne aktualizowane są niemalże w czasie rzeczywistym.