Borykając się z ograniczeniem popytu, przedsiębiorcy podejmują wiele działań, skupiając się przede wszystkim na poszukiwaniu nowych odbiorców i rynków zbytu, obniżaniu marży handlowej oraz ustalaniu atrakcyjniejszych warunków handlowych dla swoich odbiorców. Poszukiwanie nowych kontrahentów zawsze (a w szczególności w dobie kryzysu) wiąże się z wysokim ryzykiem. Obecna sytuacja rynkowa zmusza coraz większą liczbę przedsiębiorców do oferowania nowym, nieznanym odbiorcom odroczonego terminu płatności za sprzedawane towary i usługi. W obecnych czasach – jak nigdy wcześniej – niesie to podwyższone ryzyko nawiązania współpracy z podmiotem niewiarygodnym lub znajdującym się w poważnych problemach finansowych. Z doświadczeń Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych wynika, że nie są to tylko teoretyczne rozważania. Spośród podmiotów ocenianych przez KUKE wyraźnie rośnie liczba przedsiębiorstw, których kondycja finansowa wyraźnie pogorszyła się na przestrzeni ostatnich miesięcy, lub podmiotów niewiarygodnych, które nie kwalifikują się do rozpoczynania z nimi współpracy na warunkach kredytu kupieckiego. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2009 r. (w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego) Korporacja negatywnie zweryfikowała ponaddwukrotnie więcej przedsiębiorstw zagranicznych. Wzrost ten dotyczył w szczególności firm z takich krajów, jak: Białoruś (dwuipółkrotny wzrost liczby negatywnie zweryfikowanych firm), Ukraina (niemal dwukrotnie więcej firm zostało ocenionych jako niewiarygodne finansowo), Litwa (ponadośmiokrotny wzrost liczby negatywnie zweryfikowanych firm), Łotwa i Estonia (ponadczteroipółkrotny wzrost liczby podmiotów ocenionych jako niewiarygodne). Nieciekawie wygląda również sytuacja w Niemczech, Czechach oraz Słowacji. Niestety, podobnie negatywne statystyki dotyczą rynku krajowego. Ponaddwukrotnie więcej podmiotów ocenianych w 2009 r. prezentuje się wyraźnie gorzej niż w roku 2008. Wyjątkowo dobrze można na tym tle ocenić Rosję i Francję. Liczba negatywnych ocen firm z Francji (dokonanych od stycznia do maja 2009 r.) utrzymała się na poziomie z analogicznego okresu poprzedniego roku, a w przypadku podmiotów rosyjskich nawet spadła o ok. 10 proc. Pomimo że w odniesieniu do Rosji i Francji statystyki KUKE mogą wyglądać zachęcająco, ogólna tendencja na rynkach krajów europejskich pozostaje zdecydowanie negatywna – coraz większa liczba przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi, a ich kondycja finansowa – podobnie jak kondycja gospodarek większości krajów europejskich, pozostaje najgorsza od dziesiątek lat.
Niezależnie od wymaganej ostrożności w zawieraniu transakcji z nowymi odbiorcami, polscy przedsiębiorcy muszą również zwracać szczególną uwagę na transakcje realizowane nawet z długoletnimi partnerami handlowymi. Należy pamiętać, że nawet podmioty o dotychczas nieposzlakowanej opinii płatniczej przechodzą obecnie trudny okres, co może mieć wpływ na praktykę terminowych rozliczeń. Korporacja odnotowała niemal pięciokrotny wzrost opóźnień firm w regulowaniu zobowiązań płatniczych na przestrzeni pięciu miesięcy 2009 r. (w porównaniu z I półroczem 2008 r.). Wzrost liczby i łącznej wartości notowanych opóźnień jest szczególnie obserwowany na rynkach wschodnich – w Rosji i na Ukrainie, gdzie w porównaniu z ubiegłym rokiem wartości te wzrosły ponaddziesięciokrotnie.
Borykając się z problemem utraty nowych zamówień oraz wydłużających się terminów spłaty zobowiązań handlowych, wielu polskich eksporterów podejmuje decyzje o wydłużaniu terminów płatności oferowanych swoim odbiorcom. Zmiany nie są może znaczące, jednak według analiz prowadzonych przez KUKE, średnie terminy płatności oferowane odbiorcom zagranicznym wydłużyły się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 5–10 proc. Oznacza to, że w przypadku terminów płatności 60–90 dni, uznawanych za standard w rozliczeniach handlowych z zagranicą, eksporterzy średnio wydłużyli okres kredytu o jeden tydzień. Należy pamiętać, że w przypadku ograniczeń w dostępie do krótkoterminowego finansowania z zewnątrz oraz w związku z coraz wolniejszym tempem spływu należności od kontrahentów i rosnącymi opóźnieniami płatniczymi nawet te kilka dni może oznaczać problemy finansowe.
KORPORACJA UBEZPIECZEŃ KREDYTÓW EKSPORTOWYCH
Reklama
Przedmiotem działalności Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych jest:
● ubezpieczanie należności przysługujących od kontrahentów zagranicznych i krajowych,
● prowadzenie gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych,
● udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych,
● reasekuracja czynna i bierna.
Misją KUKE jest tworzenie warunków sprzyjających promocji polskiego eksportu na warunkach kredytowych i wzmocnieniu pozycji eksporterów oraz ich towarów i usług na rynku międzynarodowym.