Wierzyciel, który chce odzyskać dług od spółki jawnej, egzekucję prowadzi przede wszystkim z jej majątku, czyli mienia wniesionego jako wkłady przez wspólników lub nabytego przez spółkę w czasie jej istnienia. Dopiero wówczas, gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, ma on prawo ściągać należności z majątku wspólników, z których każdy odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi i ze spółką. Ma prawo też sięgnąć do majątku osobistego każdego wspólnika oraz zażądać zaspokojenia z jego wynagrodzenia za pracę, uzyskanych dochodów z innej działalności zarobkowej, korzyści z prac autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej i innych praw twórcy.
Aby mógł domagać się przeprowadzenia egzekucji z majątku wspólnego wspólnika i jego małżonka, potrzebne byłoby wyrażenie zgody przez męża lub żonę wspólnika na zaciągnięcie przez niego zobowiązań.

Co wymaga zgody małżonka

Małżonkowie nie muszą wyrażać zgody na to, aby małżonek stał się wspólnikiem spółki jawnej. Natomiast zgoda potrzebna jest na wniesienie przez niego do spółki nieruchomości na poczet wkładu. Wymóg ten dotyczy nieruchomości, której małżonkowie są właścicielami, użytkownikami wieczystymi albo przysługuje im prawo rzeczowe, którego przedmiotem jest budynek albo lokal. Zgoda wymagana jest również wówczas, gdy przedmiotem wkładu będzie gospodarstwo rolne lub przedsiębiorstwo.
Reklama
Z kolei wniesienie przez małżonka aportem do spółki jawnej innych przedmiotów, które wchodzą w skład majątku wspólnego, bez wcześniejszego uzyskania tej zgody, nie ma żadnego wpływu na skuteczność zawarcia umowy spółki jawnej.
Wniesienie do spółki rzeczy stanowiącej majątek wspólny małżonków nie oznacza wcale, że w ten sposób oboje małżonkowie przystąpili do spółki. Wspólnikiem zostaje tylko mąż (żona), który podpisał umowę spółki i w ten sposób złożył oświadczenie o jej zawiązaniu.

Egzekucja z majątku wspólnego

Aby wierzyciel spółki mógł zaspokoić roszczenie z całego majątku objętego wspólnością majątkową wspólnika i jego małżonka, to małżonek musiałby wcześniej wyrazić zgodę na zaciągnięcie tych zobowiązań. Natomiast bez tej zgody może skierować egzekucję tylko do niektórych składników tego majątku; wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, korzyści z prac autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
Jeżeli wspólnik występuje w spółce jawnej w charakterze przedsiębiorcy, to odpowiedzialność jego małżonka ogranicza się do przedsiębiorstwa, które wchodzi w skład majątku wspólnego, pod warunkiem że wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym, że wierzytelność objęta tytułem egzekucyjnym powstała w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Wierzyciel musi więc mieć tytuł egzekucyjny wydany w stosunku do tego konkretnego wspólnika, a nie tylko w stosunku do spółki.
Ważne!
Małżonek wspólnika, który wniósł wkład z majątku objętego wspólnością małżeńską, nie jest zobowiązany do regulowania długów spółki