"Prezydent uważa, że w dyskusjach o praktycznej realizacji Partnerstwa Wschodniego, toczonych między Ukrainą a Unią Europejską, za mało jest konkretu" - oświadczył Honczaruk.

Zdaniem Juszczenki inicjatywa PW nie powinna jedynie polegać na pogłębianiu "starych" mechanizmów współpracy, lecz wprowadzać nowatorskie rozwiązania, które sprzyjałyby realnej integracji z UE jej wschodnich sąsiadów.

Według ukraińskiego prezydenta rozwiązania te miałyby obejmować takie dziedziny jak rozwój regionalny, współpracę energetyczną i transgraniczną.

Juszczenko wskazał, że praca nad głównymi dziedzinami Partnerstwa Wschodniego komplikuje się ze względów, na które Ukraina nie ma wpływu.

Reklama

"Przedstawicielom KE brakuje wspólnej i kompleksowej pozycji wobec przyszłego mechanizmu współdziałania w ramach Partnerstwa (...), a w samej UE wciąż trwa dyskusja wewnętrzna nad koncepcją wprowadzenia tej inicjatywy w życie" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie kancelarii prezydenta.

Zainicjowane przez Polskę i Szwecję Partnerstwo Wschodnie ma służyć wzmocnieniu współpracy UE z Ukrainą, Białorusią, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją.

Władze w Kijowie powtarzają, że nie chcą, by PW stało się środkiem zastępczym dla perspektywy uzyskania przez Ukrainę pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej.