Dwie firmy badawcze – Gartner i IDC – przedstawiły szacunki dotyczące dostaw komputerów przez producentów do dystrybutorów. Według Gartnera sprzedali oni blisko 80,8 mln pecetów, czyli o 0,5 proc. więcej niż rok wcześniej. IDC wzrost szacuje na 2,3 proc. do 78,1 mln sztuk. Głównym powodem różnicy w szacunkach jest to, że IDC nie uwzględnia w nich sprzedaży serwerów.

Według analityków sprzedaż komputerów wzrosła w Ameryce Północnej i Azji. Spadła w Japonii, Ameryce Południowej oraz regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Według Gartnera, rynek krajów z EMEA skurczył się o ponad 10 proc. Największe spadki w porównaniu z III kwartałem 2008 r. odnotowano w Europie Środkowej i Wschodniej. Firmy nie ujawniły danych dotyczących Polski. W poprzednich dwóch kwartałach sprzedaż komputerów była u nas o ponad 20 proc. niższa niż rok wcześniej.

– III kwartał był okresem obserwacji i wyczekiwania. Według naszych informacji rynek kupujących jest mniej więcej na podobnym poziomie co w ubiegłym roku. Także i my sprzedaliśmy klientom końcowym podobną liczbę komputerów jak w roku ubiegłym. Widać, że trend spadkowy został więc zatrzymany i to cieszy – mówi DGP Andrzej Kuźniak z Toshiba Europe GmbH.

Toshiba jest piątym producentem komputerów na świecie. Czwartym jest Lenovo.