Zwycięska strategia opierała się na częstych krótkoterminowych transakcjach na rynku walutowym z dużą dźwignią finansową, której rozmiar malał jednak wraz ze wzrostem stopy zwrotu. W początkowym etapie zawodów Mariusz Ganczar inwestował przeważnie w pary walutowe: EUR/PLN i USD/PLN, później również w parę EUR/USD.

Trafne przewidywanie rozwoju sytuacji na rynku sprawiło, że 23 lutego 2010 roku stopa zwrotu z inwestycji zwycięzcy zawodów wzrosła do niebotycznego poziomu 3300 proc. Późniejszy gwałtowny spadek stopy zwrotu wynikł – jak mówi Mariusz Ganczar – ze „złamania przyjętych na początku inwestowania zasad”.

Zwycięzca zawodów przewidując wzmocnienie funta otworzył długie pozycje na parze walutowej GBP/PLN, w którą nigdy wcześniej nie inwestował. Gdy wartość funta zaczęła wbrew prognozom spadać, Mariusz Ganczar postanowił uśrednić kurs poprzez dalsze inwestowanie w zajętą wcześniej pozycję, co znacznie zwiększyło jej wielkość i ostatecznie – ponieważ kurs GBP/PLN nie zaczął wzrastać – wymusiło jej zamknięcie z dużą stratą.

Ostatecznie stopa zwrotu z zainwestowanych przez Mariusza Ganczara pieniędzy wyniosła 554,56 proc. i niezależnie od straty poniesionej w wyniku inwestycji w funta pozwoliło na wygranie z dużą przewagą konkursu World Top Investor 2010. Drugie miejsce w zawodach zajął Hristo Grivnev z Bułgarii ze stopą zwrotu z inwestycji na poziomie 188,15 proc., a ostanią pozycję na podium z wynikiem 180,55 proc. zajęli trzej inwestorzy z Australii: Hanqui Guo, Phillip Sha, Wei Wang.

„Osiągnięcie pana Mariusza pokazuje, że w Polsce są również wyśmienici inwestorzy na rangę światową. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w pierwszej dziesiące światowego rankingu jest aż trzech Polaków. Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku” – mówi Mariusz Potaczała, Prezes Zarządu TMS Brokers.

World Top Investor to międzynarodowe zawody w inwestowaniu, w których zawodnicy realizują transakcje na rzeczywistych kontach, za prawdziwe pieniądze. Organizatorami konkursu są wiodący brokerzy rynku walutowego z kilkunastu krajów świata. Polską ligę sponsoruje Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

W zawodach wzięło udział około 1000 zawodników z 11 krajów. Do dyspozycji mieli oni ponad 10 tys. różnych instrumentów pochodnych takich jak transakcje natychmiastowe spot, forwardy, futures, kontrakty różnic kursowych CFD oraz opcje. Większość uczestników inwestowała na rynku Forex.

Polscy inwestorzy, aby wziąć udział w zawodach, musieli otworzyć rachunek w TMS Brokers z kapitałem początkowym wynoszącym co najmniej 15 tys. złotych. Zwycięzcą został uczestnik, który uzyskał najwyższą stopę zwrotu w ujęciu procentowym po rocznym okresie inwestowania.

Nagrodą dla zwycięzcy jest 250 tysięcy dolarów przeznaczone na inwestycje. Dodatkowo TMS Brokers dla najlepszego uczestnika polskiej ligi ufundował voucher na wycieczkę w dowolne miejsce wybrane przez zwycięzcę. Oprócz tego co kwartał wręczano laptop dla inwestora, który uzyskał największą stopę zwrotu z inwestycji.