Podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach Pawlak był pytany o upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Przypomniał, że w czwartek związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego JSW uzgodnili zapisy tzw. porozumienia zbiorowego.

Wicepremier dziękował związkom zawodowym i prezesowi JSW za "wzajemną otwartość". Podkreślił zarazem, że "pozytywny wpływ" na przebieg toczących się w Katowicach negocjacji miała odpowiedzialna w jego resorcie m.in. za górnictwo wiceminister Strzelec-Łobodzińska.

"Będę występował do pana premiera - właśnie biorąc pod uwagę też te pozytywne doświadczenia - z wnioskiem, aby pan premier zezwolił na skrócenie, czy zrezygnowanie z tego okresu, kiedy przepisy nie pozwalają podejmować pracy w firmach, co do których były podejmowane jakieś czynności czy decyzje administracyjne" - oświadczył Pawlak.

"W moim przekonaniu właśnie ta postawa i takie podejście nastawione na porozumienie pokazuje, że można te procesy prowadzić w sposób bardzo odpowiedzialny i konsekwentny" - dodał wicepremier.

Reklama

Gdyby to wiceminister została wybrana na szefową Kompanii, konieczne byłoby skrócenie rocznej karencji, zgodnie z którą wysocy urzędnicy administracji państwowej nie mogą po odejściu ze stanowiska obejmować funkcji w biznesie. Sama wyrażała nadzieję, że w przypadku KW, która jest spółką Skarbu Państwa, nie będzie przeszkód w tym zakresie. Zgodę na skrócenie karencji musi wydać zespół działający przy kancelarii premiera.

O stanowisko prezesa KW ubiega się dwoje kandydatów: Strzelec-Łobodzińska oraz dotychczasowy wiceprezes spółki, koordynujący prace jej zarządu, Jacek Korski.

Kompania Węglowa nie ma szefa od września ubiegłego roku, kiedy minister gospodarki odwołał poprzedniego prezesa, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne. Od tej pory firmą kieruje wiceprezes Korski, koordynujący prace zarządu.

W końcu ubiegłego roku ogłoszono już konkurs na prezesa, który jednak zakończył się bez rozstrzygnięcia. Trwające obecnie postępowanie kwalifikacyjne dotyczy nie tylko stanowiska prezesa, ale wszystkich członków zarządu w związku z upływającą kadencją dotychczasowego kierownictwa firmy.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie, o zdolności wydobywczej ok. 40 mln ton węgla rocznie. Zatrudnia ok. 60 tys. osób w 15 kopalniach.