W rankingu opracowanym przez PriceWaterhouseCoopers i Partnership for New York City uwzględniono 26 metropolii z całego świata. Miasta oceniano w 10 bardzo zróżnicowanych kategoriach.

“Bierzemy pod uwagę wszystko co przyczynia się do sukcesu miasta. Według nas na sukces składają się szanse dla biznesu, dostępność kultury i możliwości edukacyjne” – powiedziała serwisowi theatlantic.com Merrill Pond, wiceprzewodnicząca Partnership for New York City.

W ogólnym zestawieniu na podium znalazły się Nowy Jork, Toronto i San Francisco. O wysokiej pozycji czołowej trójki zadecydowały dobre wyniki w większości kategorii. Dodatkowo największe miasto USA wypadło najlepiej pod względem dostępu do technologii i atrakcyjności stylu życia.

Najwięcej kategorii wygrał Sztokholm, będący tuż za podium w ogólnej klasyfikacji. Stolica Szwecji prowadzi pod względem kapitału intelektualnego, warunków życia ludności, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa.

Najwięcej punktów za siłę ekonomiczną zdobył szósty w rankingu Londyn. Z kolei Paryż (8. miejsce) wyróżnił się pod względem infrastruktury i transportu miejskiego. Najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu okazał się dziesiąty w całościowym zestawieniu Hongkong. Plasujące się jedną pozycję niżej Houston jest jednocześnie miastem o najniższych ogólnych kosztach. Berlin wygrał w kategorii przyjazności dla środowiska, choć w rankingu zajął dopiero 13. miejsce.

Najgorzej w rankingu wypadły miasta z państw rozwijających się: Bombaj, Johannesburg, São Paulo. Szczególnie źle prezentują się pod względem kapitału intelektualnego i dostępu do technologii. Trzeba jednak zauważyć, że badanie objęło jedynie 26 najważniejszych dla światowej gospodarki miast. Nawet ostatnie miejsce w rankingu i tak świadczy o sukcesie danego miasta.