Warszawska giełda pozostaje w czołówce światowych parkietów pod względem ilości i wartości debiutów nawet w czasie rynkowych zawirowań towarzyszących kryzysowi w strefie euro. Jak wynika z raportu Ernst & Young, na GPW w trzecim kwartale odnotowano drugi największy debiut na świecie - IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kryzys zadłużenia, który osłabia europejskie gospodarki, w ostatnich trzech miesiącach zniechęcił tez spółki i inwestorów do wzmożonej aktywności na giełdach. Jak wynika z raportu Global IPO Update przygotowanego przez Ernst & Young, spółki pozyskały w tym czasie o 57 proc. mniej kapitału, niż w drugim kwartale tego roku.

Największe debiuty na świecie: JSW na drugim miejscu

Największy giełdowy debiut w trzecim kwartale został przeprowadzony na parkiecie w Madrycie przez bank Bankia. Spółce udało się uzyskać 4,4 mld dol. z oferty publicznej. Tuż za hiszpańskim bankiem w zestawieniu największych debiutów na świecie plasuje się polska Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Wartość oferty JSW opiewała na kwotę 1,9 mld dol. Trzecie miejsce przypadło grupie Sun Art Retail Group, operatorowi hipermarketów w Chinach – wartość IPO przeprowadzonego na giełdzie w Hongkongu wyniosła 1,2 mld dol.

Reklama

Warszawa znalazła się również w czołówce giełd pod względem łącznej wartości kapitału pozyskanego przez spółki na giełdzie. – z kapitałem 2 mld dol. GPW uplasowała się na drugiej pozycji na świecie, za hiszpańską Bolsa de Madrid.

„Statystyka wartościowa i ilościowa IPO w III kwartale 2011 roku po raz kolejny potwierdza rosnące znaczenie oraz prężność działania GPW w Warszawie „ - komentuje Sebastian Łyczba, Partner i Szef Działu Rynków Publicznych Ernst & Young.

Spółki ciągną do Chin i do Polski

Warszawska giełda okazała się też globalnym wiceliderem pod względem ilości debiutów w trzecim kwartale zajmując drugie miejsce za parkietem w Shenzen. Wszystko dzięki rynkowi NewConnect, który przyciągnął aż 36 nowych ofert spółek, co stanowiło 12,7 proc. liczby wszystkich IPO na świecie.

”Trzeba przyznać, że rynek New Connect był doskonałym pomysłem. Nawet jeśli ilość debiutów nie zawsze przekłada się na jakość i wielkość, to pozwala ona na brylowanie w światowych statystykach i promowanie rynku warszawskiego” –mówi Sebastian Łyczba.

>>> Czytaj też: Inwestorzy nie zbiją już fortuny na giełdowych debiutach

Giełda w Shenzen, na której odbyło się najwięcej debiutów w trzecim kwartale tego roku, zwabiła 56 nowych spółek, czyli 19,7 proc. wszystkich IPO na świecie. Trzecim po polskim NewConnect miejscem pielgrzymek spółek była australijska giełda ASX (Australian Securities Exchange) – odnotowano tu 24 IPO (8,5 proc. wszystkich IPO).

Kryzys robi swoje – mniej kapitału i mniej nowych spółek na giełdach

Trzeci kwartał przyniósł wyraźny spadek aktywności na światowych parkietach. Łączna wartość ofert publicznych akcji na wszystkich giełdach wyniosła 28,5 mld dol. To wyjątkowo skromny wynik w porównaniu z drugim kwartałem tego roku, kiedy całkowita wartość IPO sięgnęła 65,6 mld dol. Tylko trzy oferty publiczne przekroczyły wartość 1 mld dol. – były to IPO Bankii, JSW oraz Sun Art. Retail Group.

Na światowych parkietach w trzecim kwartale odbyło się o 26 proc. ofert publicznych mniej niż kwartał wcześniej i o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2010. Spadek wartości ofert publicznych był wyższy niż spadek liczby IPO, co wpłynęło na znaczne zmniejszenie średniej wartości jednej oferty publicznej akcji w skali globalnej. W trzecim kwartale br. wartość ta spadła do 100 mln dol. - ze 171 mln kwartał wcześniej.

>>> Czytaj też: Debiut inwestora na giełdzie, czyli jak zacząć zarabiać na akcjach

Najbardziej aktywne tradycyjnie były giełdy azjatyckie napędzane przez chińskie parkiety w Shenzen, Szanghaju i Hong Kongu. Łącznie na Dalekim Wschodzie pozyskano 13,5 mld dol., czyli 47 proc. wartości wszystkich ofert publicznych na świecie w III kwartale – czytamy w raporcie Ernst & Young.

Po względem wartości pozyskanego kapitału w IPO w skali globalnej dominują spółki z sektorów finansowego, wydobywczego i przemysłu. Instytucje finansowe w trzecim kwartale br. pozyskały 6,8 mld dol. (z 16 IPO), spółki wydobywcze 5,8 mld dol. (z 72 transakcji), a przemysłowe 4,3 mld dol. (48 ofert).

ikona lupy />
Kapitał z IPO na światowych rynkach w III kwartale 2011 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
Największe IPO na światowych rynkach w III kwartale 2011 r. / Forsal.pl
ikona lupy />
IPO na światowych rynkach - klasyfikacja giełd / Forsal.pl