Spekulowało się, iż odczyt powyżej prognoz jest bardzo prawdopodobny z uwagi na ostatnią publikację inflacji w ujęciu konsumenckich (4,8% wobec 4,3% poprzednio). W dużej mierze tak wysoką dynamikę wzrostu cen można przypisać słabej wycenie złotego na rynku oraz silnemu miesięcznemu wzrostowi cen w kategorii zdrowie.

Publikacja ta będzie wspierać jastrzębie skrzydło Rady Polityki Pieniężnej, gdzie w komentarzach poszczególnych członków RPP można było znaleźć opinie odnośnie zaniepokojenia skokowym wzrostem inflacji. Również poniedziałkowy odczyt produkcji przemysłowej (8,7% r/r) przemawiał za potencjalnym pojawieniem się tematu podniesienia stóp podczas następnych posiedzeń. Warto jednak pamiętać, iż w ocenie większości członków RPP aktualny wzrost dynamiki inflacji ma charakter w dużej mierze zewnętrzny i wywoływany przez słabą wycenę złotego na rynku. Zgodnie z wczorajszą wypowiedzią Andrzeja Bratkowskiego, członka RPP, Rada najprawdopodobniej nie zmieni poziomu stóp procentowych w 2012r. Jednakże zaznaczył on, iż poszczególne scenariusze polityki monetarnej będą zależeć od rozwoju sytuacji w Strefie Euro. Najbardziej realnym scenariuszem jest obecnie utrzymanie przez Radę statusu „wait and see”, aż do pojawienia się przesłanek odnośnie możliwego powrotu inflacji w zakres celu NBP w połowie przyszłego roku.

Publikacja inflacji bazowej zbiegła się w czasie (godz. 14) z decyzją Banku Węgier, który podwyższając stopy procentowe o 50pb nieznacznie wspomógł impuls wzrostowy na walutach regionu. Zaostrzenie polityki monetarnej przez MNB w celu obrony forinta, było również spodziewane przez rynek.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty