Na środowym posiedzeniu komisja zajęła się zaopiniowaniem dla Komisji Finansów Publicznych wniosku Komisji Spraw Zagranicznych o przeniesienie środków pieniężnych dotyczących "Współpracy z Polonią i Polakami za granicą" z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz do rezerwy celowej.

Szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS) poinformował, że pismo z Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie trafiło do kierowanej przez niego komisji dopiero w piątek. Zaznaczono w nim ponadto, że decyzję posłowie muszą podjąć najpóźniej do czwartku.

Lipiński zaznaczył, że z uwagi na to, że posłowie mieli niewiele czasu na zapoznanie się z uzasadnieniem stanowiska Komisji Spraw Zagranicznych, możliwe jest przełożenie debaty nad tą sprawą na czwartek. Wniosek o to złożyła wiceszefowa komisji Joanna Fabisiak (PO).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który jest członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą, złożył jednak wniosek przeciwny. Jak argumentował, "sprawa jest pierwszej wagi, ponieważ chodzi o zmianę tradycji, która ma wiele dziesięcioleci". Zdaniem Kaczyńskiego nie żadnych merytorycznych uzasadnień, by tę tradycję zmieniać.

Reklama

"Prasa pisze o czysto personalnych sprawach z tym związanych, jakichś ambicjach itd. Sądzę, że kwestia jest zupełnie jasna i żadne specjalne studia nad tym nie są potrzebne. Należy po prostu ten wniosek odrzucić" - powiedział. Jak dodał, przenoszenie debaty nad tę kwestią na następny dzień mija się z celem, bo sytuacja jest jasna.

"Mamy tutaj do czynienia z kolejnym aktem, który ukazuje proces destruowania państwa, bo tradycja jest częścią porządku publicznego. W tym wypadku jest to długoletnia, dobra tradycja. Ten kto ją chce niszczyć, w imię jakichś niejasnych celów, ten po prostu dokonuje aktu destrukcji państwa" - przekonywał Kaczyński.

Wniosek PO o przełożenie debaty jednak upadł i posłowie mieli rozpocząć dyskusję nad stanowiskiem Komisji Spraw Zagranicznych. Okazało się jednak, że na posiedzeniu nie pojawił się żaden jej przedstawiciel. Jak informował Lipiński, miał nim być wiceszef tej komisji Robert Tyszkiewicz (PO).

W tej sytuacji Kaczyński zgłosił wniosek formalny o natychmiastowe głosowanie nad stanowiskiem, bez debaty. Wniosek został przyjęty i posłowie głosowali wniosek o odrzucenie stanowiska Komisji Spraw Zagranicznych. Przeszedł on głosami opozycji. Za było 9 posłów, przeciw było 4, a 3 wstrzymało się od głosu.

Komisja Spraw Zagranicznych w opinii skierowanej do Komisji Finansów Publicznych argumentowała, że przeniesienie środków do dyspozycji MSZ przywróci zgodność zapisów projektu budżetu na 2012 r. z konstytucją. Chodzi o artykuł ustawy zasadniczej, który mówi o zasadzie trójpodziału władz.

Od kilku miesięcy trwa dyskusja o przesunięciu do budżetu MSZ środków, które do tej pory były w gestii Senatu, który sprawuje opiekę nad Polonią. Do tej pory Senat dysponował 75 mln zł, którymi co roku wspierał działalność polonijną na świecie.

Pod koniec grudnia Komisji Spraw Zagranicznych zarekomendowała przesunięcie z budżetu Kancelarii Senatu ponad 67 mln zł do budżetu MSZ.

Według źródeł PAP w Senacie, w przypadku przyjęcia przez Sejm poprawki, która przeniesie środki na Polonię do MSZ, tuż przed senacką debatą nad budżetem na 2012 rok ma odbyć się specjalne posiedzenie Izby poświęcone wspieraniu Polonii. Mieliby na nie zostać zaproszeni m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie: spraw zagranicznych oraz edukacji narodowej, a także przedstawiciele największych organizacji polonijnych na świecie.