Katarzyna Szczepkowska uczyniła KBC TFI liderem polskiego rynku w kategorii produktów z ochroną kapitału. Teraz chce dotrzeć z oszczędnościową ofertą funduszy do jak najszerszego grona klientów.
Przed szefową KBC TFI duże wyzwanie – rozszerzenie listy partnerów biznesowych. Kredyt Bank przestanie być jedynym dystrybutorem funduszy jej firmy. – Prowadzimy już rozmowy z bankami, pośrednikami finansowymi, ubezpieczycielami i domami maklerskimi. Co prawda liczymy na dalszą współpracę z Kredyt Bankiem, ale niezależnie od tego, KBC TFI musi się bardziej otworzyć na świat. Czeka nas pracochłonna zmiana modelu biznesowego – przyznaje Szczepkowska.

Więcej oszczędności

Zmian chce belgijska spółka KBC Asset Management, która niebawem stanie się jedynym właścicielem polskiego towarzystwa. 17 stycznia spółka porozumiała się z Kredyt Trade i Wartą odnośnie zakupu należących do nich akcji 60 proc. KBC TFI. Gdy transakcja zostanie zakończona, belgijska spółka będzie miała 100 proc. papierów KBC TFI. Operacja jest elementem przygotowań do sprzedaży Kredyt Banku i Warty przez grupę KBC. Już wiadomo, że Wartę przejmie niemiecka grupa finansowa Talanx. Kredyt Bank wciąż czeka na nowego właściciela – spekuluje się, że będzie to hiszpański Santander.
Właściciel TFI wymaga oczywiście jednoczesnego utrzymania rentowności spółki. – Tymczasem rynek jest trudny, bo 2011 rok na giełdach był zły i odstraszył klientów od funduszy – podkreśla Szczepkowska.
Reklama
Prezes KBC TFI ma plan, jak wywiązać się z tego zadania i przyciągnąć nowych klientów. Kluczem jest raczej oszczędzanie niż inwestowanie. Pod wodzą Szczepkowskiej towarzystwo zdobyło pozycję lidera polskiego rynku funduszy w kategorii produktów z ochroną kapitału. Ma ich najwięcej spośród wszystkich TFI. Szczepkowska zapowiada, że będzie tę pozycję umacniać.
W tym roku KBC TFI jako jedna z pierwszych firm uruchomiło indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). – Trudno powiedzieć, czy to produkt lepszy od indywidualnych kont emerytalnych. Będziemy się starali namawiać klientów do dywersyfikacji – mówi Szczepkowska. Prezes KBC TFI przyznaje jednak, że po ubiegłorocznych zmianach dotyczących OFE teoretycznie możliwe są także zmiany prawne odnośnie III filaru, w tym IKE i IKZE. – Warto jednak odkładać na emeryturę na własną rękę, traktując to jako rodzaj dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – uważa Szczepkowska.

Belgijska szkoła

Szczepkowska od lat związana jest z Belgią. Wyjechała tam po ukończeniu edukacji na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1997 r. ukończyła studia podyplomowe o specjalizacji finansowej na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Potem w 1998 r. z wyróżnieniem ukończyła studia MBA na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. Tam rozpoczęła swoją drogę zawodową. – Pracowałam dla firm z różnych branż. Od bankowej, bo zahaczyłam o oddział Bank of New York, po chemiczną. Zawsze jednak moja praca była związana z finansami – podkreśla Szczepkowska.
Równocześnie pracowała nad doktoratem z zakresu nauk o zarządzaniu. Studiowała jednak nie w Belgii, lecz na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pisała na temat efektywności międzynarodowych fuzji i przejęć. – Napisanie pracy kosztowało sporo czasu i wysiłku ze względu na problemy z zebraniem danych. Międzynarodowe instytucje nie udzielały zbyt ochoczo informacji na ten temat. Ich wydarcie było okupione wysyłaniem wielu e-maili, wykonywaniem mnóstwa telefonów i podpisywaniem wielu dokumentów – tłumaczy Szczepkowska. Stopień doktora Szczepkowska uzyskała w 2003 r.
To ułatwiło jej zdobycie pracy, która niezwykle ją zainteresowała – stanowisko kontrolera Europy Centralnej i Wschodniej oraz Rosji w KBC Insurance. – Było to tym bardziej ciekawe, że obejmowało m.in. nadzorowanie integracji i rozwoju nowego nabytku grupy, czyli Warty – mówi szefowa KBC TFI.

Kierunek: Północ

W KBC kariera Szczepkowskiej szła jak z płatka. W latach 2004 – 2008 pełniła funkcję dyrektora finansów i kontrolingu Europy Centralnej. W lipcu 2008 r. trafiła do KBC TFI. – To rzeczywiście była moja inicjatywa. Lubię się rozwijać, więc doszłam do wniosku, że po tym, jak poznałam branżę bankową i ubezpieczeniową, czas na asset management, m.in. dlatego że jest jedną z najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się części Grupy KBC – tłumaczy Szczepkowska. W kwietniu 2009 r. została powołana na stanowisko prezesa KBC TFI.
Możliwe, że w otwieraniu na świat KBC TFI pomoże Szczepkowskiej jej doświadczenie podróżnicze. Jak przyznaje, uwielbia wyprawy w najróżniejsze miejsca globu, bo jest otwarta na świat i ma niezaspokojony apetyt na życie. Nigdy nie korzysta ze zorganizowanych form turystyki. – Lubię zwiedzać na własną rękę. Niestety nawał obowiązków powoduje, że niemal nigdy nie mogę poświęcić na to tyle czasu, ile bym chciała – podkreśla prezes KBC TFI. Stara się nie powtarzać celów swoich podróży. Przyznaje, że najbardziej zauroczyła ją Północ Europy – Norwegia i Islandia. Uwielbia też weekendowe wypady do Lizbony.



ikona lupy />
Katarzyna Szczepkowska obroniła pracę doktorską z zarządzania / DGP