Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę podczas kończącego się Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Centrum Nauki Kopernik.

Laureatem jednego z trzech pierwszych miejsc został etnograf Tymoteusz Król z Wilamowic, który w ramach przygotowanej pracy przygotował opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych. Młody uczony m.in. opisał i skatalogował blisko 700 elementów stroju wilamowskiego.

Miasteczko Wilamowice, z którego pochodzi zostało założone w XIII wieku przez osadników z dzisiejszej Holandii i przez 800 lat zachowało swoje tradycje. "Posługujemy się własnym językiem, mamy swoje tradycje, własny strój" - powiedział laureat konkursu.

Obecnie w języku wilamowskim mówi zaledwie 70 osób na świecie. Jedną z nich jest właśnie Tymoteusz, który - jak powiedział - nauczył się go od własnej babci. By zachować ten język również w formie pisemnej, a nie tylko ustnej młody uczony opisał zasady ortografii wilamowskiej. Prowadzi również zajęcia z tego języka i napisał w nim poemat, który udało mu się wydać.

Drugą z nagrodzonych została Anna Kuśnierczak z Mieczewa, która zbadała szczególny gatunek pszczół. Nie produkują one miodu, nie gryzą, nie żyją w ulach, ale w zacienionych miejscach przypominających rurki. Jej badania pokazały, że gatunek ten w sposób zupełnie wyjątkowy sprzyja wzrastaniu i zwiększaniu plonów w miejscach ich występowania.

Kolejny laureat pierwszego miejsca Jakub Nagrodzki z Łomży sprawdzał w jaki sposób związki chemiczne mogą dostać się do jądra komórkowego, które broni się przed mogącymi je uszkodzić związkami.

W konkursie przyznano również trzy drugie miejsca, które zajęli: Xawier Dobrzański z Wrocławia, Nicola Leończyk ze Słupska oraz wspólnie Jakub Iwanejko z Kędzierzyna-Koźle i Dominika Ochotna z Biskupic Wielkopolskich.

Laureatami trzecich miejsc zostali: Patrycja Mołek z Nowego Sącza, Przemysław Pękala z Wojnicza i Krzysztof Piersiala ze Strzałkowa.

W niedzielę wyłoniono również trójkę młodych naukowców, która będzie reprezentowała Polskę podczas światowych finałów Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) w Pittsburghu (USA). W konkursie, który odbywa się już od 50 lat Polacy wezmą udział po raz pierwszy. Do Stanów Zjednoczonych wyjadą: Jakub Nagrodzki, Nicola Leończyk i Anna Kuśnierczak.

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE, ogłaszany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas międzynarodowych finałów odbywających się corocznie jesienią, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku.

Wśród polskich laureatów konkursu są dziś już uznani specjaliści w swoich dziedzinach m.in.: paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki czy informatyk Marcin Wojnarski.