Tekieli uczestniczyła w poniedziałek w konferencji poświęconej przygotowaniom województwa mazowieckiego do czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej.

"Ceny w hotelach warszawskich są bardzo wysokie i może być problem z tym, żeby turyści i kibice mniej zamożni zdecydowali się na nocleg w Warszawie. Natomiast jeśli chodzi o region, uważam, że te ceny są bardzo poprawne i związane z połączeniem noclegu z jakimiś atrakcjami. Mimo to nie ma jeszcze bardzo dużego zainteresowania" - powiedziała PAP.

Jak dodała, w stolicy powstaną dwa dodatkowe miejsca kempingowe. FanCamp jednego ze sponsorów na prawie 5 tys. miejsc noclegowych będzie zlokalizowany koło siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego nad Wisłą. Drugi kemping, w którego organizację włączają się harcerze, ma powstać na Cyplu Czerniakowskim.

"Doszły mnie też słuchy, że harcerze z Polską Federacją Campingu i Caravaningu, która im w tym przypadku doradza, chcą stworzyć w okolicy Puszczy Kampinoskiej miejsce dla 80 kamperowców" - powiedziała.

Reklama

Zapewniła, że Warszawa przygotowuje szereg atrakcji, które mają zająć turystów pomiędzy meczami. "Myślę, że zarówno muzea warszawskie, jak i ci, którzy zrobią jakieś dodatkowe koncerty, na tym skorzystają. Ja zachęcam warszawskie restauracje, żeby przygotowały też specjalne menu dla kibiców i wzorem poprzednich lat w okresie, w którym będzie Euro, żeby to menu miało specjalną cenę, czyli np. lunch w granicach 20-30 zł" - dodała Tekieli.

Podczas konferencji przekonywano, że także inne miejsca na terenie Mazowsza przygotowują się do mistrzostw. Jak powiedział marszałek województwa Adam Struzik, Euro jest motywacją do wielu inwestycji, które przez dziesięciolecia będą wpływać na rozwój regionu. Wśród największych wymienił budowę portu lotniczego w Modlinie. Podczas Euro 2012 ma on obsługiwać połączenia indywidualne i czarterowe, a także pełnić rolę lotniska zapasowego dla warszawskiego lotniska Chopina. Terminal osobowy w Modlinie ma być otwarty w czerwcu.

Struzik zaznaczył, że w związku z Euro 2012 gruntowną modernizację przeszły też Koleje Mazowieckie. Nakłady finansowe, m.in. na zakup nowego taboru dla regionalnego przewoźnika, wyniosły ponad 1 mld zł. Marszałek poinformował, że podczas mistrzostw KM będą obsługiwać specjalne połączenia, także nocne. Na czas turnieju spółka planuje wprowadzenie "Biletu Kibica". W ofercie będą bilety 5-, 9- i 21-dniowe.

Podczas poniedziałkowej konferencji podpisana została umowa między Polską Organizacją Turystyczną i samorządem województwa mazowieckiego na przekazanie 10 komputerów i 13 tzw. infokiosków - urządzeń wyświetlających informacje turystyczne. Trzy "infokioski" trafią do Warszawy, kolejne 10 - do Płocka, Nowego Dworu Mazowieckiego, Sochaczewa, Zegrza, Ostrołęki, Pułtuska, Siedlec, Otwocka, Radomia i Ostrowi Mazowieckiej.

Stołeczne Biuro Turystyki dla kibiców przygotowuje specjalny, 60-stronicowy przewodnik po mieście. Ma on być wydany w trzech językach, w nakładzie 500 tys. egzemplarzy.

W Warszawie rozegranych zostanie pięć meczów Euro 2012, w tym jeden półfinałowy. Na Mazowszu przebywać będą cztery reprezentacje narodowe - oprócz polskich piłkarzy także Rosjanie, Grecy i Chorwaci. Reprezentacja Grecji ma zamieszkać w położonym nad Zalewem Zegrzyńskim hotelu Warszawianka w Jachrance; na treningi greccy piłkarze będą dojeżdżać do Legionowa. Reprezentacja Chorwacji jako swoją bazę pobytowo-treningową wybrała oddaloną o 60 km od Warszawy Warkę i tamtejszy hotel Sielanka. Reprezentacja Rosji wybrała pięciogwiazdkowy hotel Le Meridien Bristol w centrum Warszawy oraz Stadion Miejski w Sulejówku. Polscy piłkarze podczas mistrzostw będę przebywać w hotelu Hyatt Regency w Warszawie, a ćwiczyć - na stadionie stołecznej Polonii.

Według szacunków władz województwa Warszawę i Mazowsze może odwiedzić w trakcie Euro 2012 około miliona podróżnych.