Przeforsowana przez Baracka Obamę reforma systemu opieki zdrowotnej zamiast zmniejszyć wydatki amerykańskiej administracji, zwiększy je – twierdzą Republikanie. W ciągu najbliższych 10 lat mogą one z tego powodu wzrosnąć o 1,15 biliona dolarów.
Autorem tych wyliczeń jest Charles Blahous, konserwatywny analityk z Geor-ge Mason University i były doradca ekonomiczny Geor-ge’a W. Busha. Kwestionuje on wyliczenia administracji oraz ponadpartyjnego Biura Budżetowego Kongresu (CBO), według których uchwalona w 2010 r. reforma zdrowotna – zwana potocznie Obamacare – przyczyni się do spadku wydatków administracji. Ustawa nakłada na wszystkich obywateli USA obowiązek posiadania od 2014 r. ubezpieczenia zdrowotnego. Powinno to odciążyć budżet federalny, bo obecnie około 50 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia. Jednak Blahous twierdzi, że niektóre z oszczędności są liczone podwójnie i w rzeczywistości ustawa przyczyni się do zwiększenia kosztów. W latach 2012 – 2021 deficyt budżetowy USA miałby z tego powodu wzrosnąć od 340 do 530 miliardów dolarów rocznie. Zaprezentowane we wtorek wyliczenia Blahousa już odrzucili Demokraci, według których ustawa jest właśnie sposobem na zahamowanie rosnących kosztów ponoszonych przez państwo.
Reforma systemu opieki zdrowotnej – sztandarowy projekt Baracka Obamy – będzie jednym z głównych tematów tegorocznej kampanii wyborczej w USA. W marcu sąd najwyższy rozpoczął na wniosek Florydy i ponad 20 innych stanów badanie, czy obowiązek posiadania ubezpieczenia jest zgodny z konstytucją. Rozstrzygnięcie w tej sprawie, które powinno zapaść latem, może wpłynąć na wynik wyborów. Wszyscy republikańscy pretendenci do Białego Domu – w tym niemal pewny już zwycięstwa w prawyborach Mitt Romney – zapowiadają uchylenie ustawy.
Wyliczenia na temat jej kosztów dodatkowo wzmogą debatę na temat jej słuszności, bo Stany Zjednoczone zmagają się z ogromnym długiem publicznym. Wynosi on obecnie 15,6 biliona dolarów, co stanowi 103 proc. PKB kraju. Programy opieki zdrowotnej Medicare i Medic-aid stanowią największą pozycję w budżecie federalnym – kosztują ponad 831 miliardów dolarów rocznie. Według sondaży Amerykanie są niemal po równo podzieleni w opiniach na temat reformy systemu opieki zdrowotnej.
Reklama