Trzykrotnie wzrosła w ciągu dwóch lat liczba wykrywanych niebezpiecznych dla użytkowników stron internetowych. Google podaje, że codziennie wykrywa około 9,5 tys. takich zagrożeń, jak dystrybucja szkodliwego oprogramowania czy wyłudzanie prywatnych danych internautów.

Niels Provos, członek zespołu ds. bezpieczeństwa w Google, poinformował na oficjalnym blogu, że każdego dnia firma znajduje 9,5 tys. stron internetowych, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników internetu.

Wśród nich znajdują się zarówno strony przejęte przez cyberprzestępców, jak i takie, które stworzone zostały specjalnie w celu dystrybucji szkodliwego oprogramowania (w tym wirusów i tzw. koni trojańskich) oraz "phishingu", czyli wyłudzania prywatnych danych internautów, takich jak dane osobowe czy numery kart kredytowych.

Google przyznaje, że codziennie jego użytkownicy dostają łącznie od 12 do 14 milionów ostrzeżeń, wyświetlanych przy wynikach wyszukiwania. W ciągu dwóch lat liczba wykrywanych niebezpiecznych stron wzrosła trzykrotnie. W 2012 roku Google znajduje ich około 300 tys. miesięcznie.

Swoim użytkownikom Google zaleca omijanie wyników wyszukiwania, przy których wyświetli się ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu i powrót na daną stronę dopiero, gdy komunikat zniknie. Jak pisze Provos, strony wykorzystywane przy próbach phishingu często usuwane są nawet w ciągu godziny od wykrycia niebezpieczeństwa.

Reklama