Najwyższa Izba Kontroli została w czwartek wybrana na audytora zewnętrznego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) na lata 2013-2015 - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W głosowaniu wzięło udział 20 państw członkowskich Rady CERN, a kontrkandydatami NIK były najwyższe urzędy kontroli Hiszpanii, Norwegii i Szwajcarii.

MSZ zwrócił uwagę w komunikacie, że w wyniku zaangażowania polskiej dyplomacji i przeprowadzenia aktywnej kampanii promującej kandydaturę NIK, Polska stała się pierwszym krajem z grupy "nowych" państw członkowskich CERN (akcesja po 1989 r.), któremu został powierzony zewnętrzny audyt CERN.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą jest jednym z najbardziej znanych ośrodków naukowo-badawczych Europy i prowadzi badania zmierzające do lepszego poznania takich zjawisk, jak powstawanie gwiazd, planet czy początków życia we wszechświecie.

CERN stał się szczególnie znany, od kiedy otwarto tam Wielki Zderzacz Hadronów, który ma pomóc w lepszym poznaniu początków wszechświata i budowy materii.

Reklama