Kiedy uda się człowiekowi stworzyć sztuczną inteligencję?

Już dziś można znaleźć wiele przykładów działań komputerów, które zazwyczaj łączymy z ludzką inteligencją. Co więcej, możliwość osiągania coraz to bardziej zaawansowanych koncepcyjnie poziomów przez komputery rośnie bardzo szybko. Moim zdaniem do 2029 roku nie będziemy w stanie odróżnić sztucznej inteligencji od działań człowieka w prawie każdym aspekcie, mam tu na myśli szczególnie te dziedziny, gdzie dziś ludzie jeszcze zachowują przewagę.

Ale nie możemy tez mówić o technologicznej inwazji, to raczej człowiek tworzy maszyny, aby móc przedłużyć możliwość działania w obszarach dla niego niedostępnych.

Reklama

Twierdzi Pan, że wkrótce człowiek stworzy mikrokomputery, zdolne do adaptacji w określonym środowisku, które będziemy mogli wszczepiać w ludzkie ciało.

Cóż, właściwie to już się zaczęło. Np. chorzy z zespołem Parkinsona mogą wszczepić sobie komputer, który łączy ciało z mózgiem i może łączyć się z Internetem, aby ściągnąć najnowsze oprogramowanie. Co prawda nie jest to jeszcze etap, kiedy komputer osiąga wielkość krwinki czerwonej, ale proces miniaturyzacji jest bardzo zaawansowany. Komputery, których dziś używamy, są tysiąc razy mniejsze niż te, których używałem jako student i jednocześnie znacznie potężniejsze.

Za 25 lat komputery z pewnością osiągną wielkość komórek. Człowiek wówczas będzie w stanie wszczepić sobie takie nanokomputery, które będą mogły np. wspomagać nasz system immunologiczny, czy będą mogły przenikać do naszego mózgu, dzięki czemu będziemy zdolni do myślenia "w chmurze" i bezpośrednio łączyć się z Internetem.

Jak będzie wyglądał świat za 50, 100 lat?

Będziemy w stanie wchodzić w rzeczywistość wirtualną, tak jak dziś robimy to za pomocą gier komputerowych, przy czym ta rzeczywistość będzie znacznie bardziej realistyczna niż obecnie. Będzie to możliwe znacznie szybciej niż za 50 lat.

Około roku 2029 komputery będą już na poziomie ludzkiej inteligencji, ale człowiek będzie ich używał jako pomocy, tak jak robi się to już dziś.

Raymond Kurzweil amerykański naukowiec, futurolog, związany z MIT. Jest autorem książek na temat sztucznej inteligencji, osobliwości technologii czy idei transhumanizmu.

ikona lupy />
Dioda LED w endoskopie. / Bloomberg / Tomohiro Ohsumi