Lipcowy rezultat był lepszy od oczekiwań rynku i resortu. "Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2012 roku spadły o 0,5%. w porównaniu z czerwcem br. W odniesieniu do lipca 2011 roku były zaś wyższe o 4%. Eksperci MG oczekiwali wolniejszego tempa spadku cen w lipcu 2012" - napisano w komentarzu resortu. Eksperci resortu zwracają uwagę, że szybciej od oczekiwań spadały zarówno ceny żywności, jak i paliw.

Spadek cen żywności wynikał - jak tłumaczą - przede wszystkim z sezonowej obniżki cen owoców i warzyw. "Analitycy MG prognozują, że w sierpniu 2012 roku w stosunku do lipca br. ceny powinny zmniejszyć się o 0,4%. Wpływ na to może mieć wolniejszy o 1,8-proc. spadek cen żywności oraz o 0,7% w transporcie. Ponadto analitycy MG oczekują, że roczny wskaźnik inflacji w sierpniu 2012 r. będzie zbliżony do 3,7%" - czytamy dalej w komentarzu. Średnia oczekiwań rynkowych dla lipcowej inflacji wynosiła 4,1% r/r. W kolejnych miesiącach ekonomiści spodziewają się utrzymania się tego wskaźnika na poziomie poniżej 4,0% r/r.

"Inflacja konsumencka będzie nadal spadać i może osiągnąć poziom 3,0% r/r w grudniu tego roku", uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Elżbieta Chojna-Duch.

Komentując wynik inflacji za lipiec (4,0% r/r wobec oczekiwanych 4,1%), Chojna-Duch powiedziała, że był to dobry wynik. "Wskaźnik jest niższy nawet od prognozy eksperckiej NBP" - podkreśliła.

Reklama

"Podtrzymuję opinię, że inflacja będzie kontynuowała tendencję spadkową, czyli w grudniu może wynieść nawet ok. 3%" - powiedziała członek RPP, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Chojna-Duch podtrzymała też opinię, że sytuacja ekonomiczna w Polsce uprawnia RPP do cięcia stóp procentowych, czytamy w gazecie.

Prezes NBP Marek Belka mówił niedawno, że inflacja konsumencka obniży się do okolic górnej granicy celu inflacyjnego banku centralnego (tj. 3,5%) na koniec tego roku, zaś poziom środka celu (2,5%) osiągnie w przyszłym roku.