Metr kw. mieszkania we Wrocławiu był tańszy o 500 zł w lipcu tego roku wobec lipca 2011 r. W Kielcach za metr kw. mieszkania sprzedający chcieli w tym czasie o 341 zł mniej - wynika z raportu serwisu nieruchomości Domy.pl.

W Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Łodzi stawki za metr kwadratowy używanego mieszkania były w lipcu br. o ponad 260 zł niższe niż rok temu.

Analitycy podkreślają, że wyjątek stanowił Rzeszów, gdzie w ostatnim roku ceny mieszkań wzrosły. W stolicy woj. podkarpackiego średnia cena m kw. mieszkania oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym była w stosunku do lipca 2011 roku wyższa o 2,9 proc., tj. o 186 zł za m kw.

Jak tłumaczy główny analityk serwisu Domy.pl Marcin Drogomirecki, wynik ten nie oznacza jednak, że w Rzeszowie dzieje się coś wyjątkowego na rynku nieruchomości. "Notowany wzrost cen to efekt większej podaży nowych mieszkań, które trafiły na rynek wtórny i są droższe od innych" - powiedział PAP.

W ujęciu miesięcznym - lipiec do czerwca br. - najwyższe spadki zanotowano w Opolu - o 2,8 proc., w Białymstoku - o 1,9 proc. i w Bydgoszczy - o 1,7 proc.

Według danych serwisu Domy.pl średnie najwyższe ceny ofertowe mieszkań używanych zanotowano w lipcu br. w Sopocie - 9,3 tys. zł za m. kw., Warszawie - 8,5 tys. zł za m. kw., w Krakowie - 7 tys. zł za m kw., we Wrocławiu - 6,1 tys. zł za m. kw.

Raport Domy.pl został przygotowany na podstawie danych z 24850 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości w lipcu br. oraz danych Open Finance.

Według lipcowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera tendencje na wtórnym rynku nieruchomości się nie zmieniają: ceny spadają, a w lipcu średnia obniżka wyniosła 0,9 proc. Najwyższy miesięczny spadek ceny ofertowej po raz kolejny odnotowano w Gdyni i wyniósł on 1,8 proc.