Przeznaczy na to 22 mln zł. Szkolenia mają zacząć się w tym roku i trwać do 2015 r. Przeszkolonych zostanie 2 tys. lekarzy POZ, 2 tys.pielęgniarek POZ, 1 tys. fizjoterapeutów, 200 opiekunów medycznych i 200 terapeutów środowiskowych.
Szkolenia będą bezpłatne dla uczestników – ich koszt pokrywany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy otrzymają też wsparcie w postaci zwrotu kosztów zakwaterowania i dojazdu na szkolenie.
– Pomysł jest dobry, bo problem opieki nad osobami starszymi wymaga współpracy – uważa prof. Tomasz Grodzicki, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. Ale nie rozwiąże to problemu braku lekarzy geriatrów w szpitalach. Tych jest jak na lekarstwo: w całej Polsce pracuje ich ok. 270, a oddziałów geriatrycznych jest 30. – A potrzeba czterokrotnie więcej – mówi prof. Grodzicki. Sytuacja jest dramatyczna: zgodnie z prognozami demograficznymi należy się spodziewać, że w 2030 r. co trzeci Polak będzie po sześćdziesiątce. I nie będzie miał kto go leczyć. Dziś szpitalom nie opłaca się otwierać oddziałów geriatrycznych, bo przynoszą straty. W efekcie nie ma ośrodków, w których mogliby się szkolić nowi lekarze.
Zmienić to mogłaby wyższa wycena leczenia osób starszych lub też lepsze punktowanie tych placówek, które by miały w swoim zespole geriatrów. Na razie jednak nic nie wskazuje, żeby w tej kwestii miało dojść do rewolucji.
Reklama