Gazeta Wyborcza

 • Europa jedzie, my się cofamy

Jeszcze nie tak dawno przemysł motoryzacyjny był jednym z filarów polskiej gospodarki i liderem w Europie Środkowej. Teraz jest z nim coraz gorzej - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak wylicza gazeta, w ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej tej branży wyniosła 13,6 proc. całego przemysłu. W 2012 roku w przemyśle samochodowym pracowało 115 tys. osób – to dawało nam 6. miejsce w UE. W tym roku z linii montażowych polskich fabryk zjedzie ok. 650 tys. naszych aut – to o 1/3 mniej niż w 2008 roku.

>>> Czytaj więcej

 • Rząd odpuszcza wykopki w spółkach

Wokół komitetu nominacyjnego, który ma wyłaniać władze spółek skarbu panstwa, trwa chocholi taniec. A rząd chce powołać kolejną wielką spółkę – Inwestycje Polskie. Kto będzie nią kierował: menedżer czy partyjny aparatczyk? – pyta gazeta.

Twórcą pomysłu komitetu nominacyjnego jest Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Kluczem w zarządzaniu tymi spółkami jest jak najlepszy wybór rad nadzorczych. Koncepcja komitetu nominacyjnego pochodzi z krajów skandynawskich.

Polska The Times

 • Coraz droższe nasze mieszkanie

Rachunek za utrzymanie ciepła w naszych domach podczas nadchodzącej zimy może być o kilkaset złotych wyższy niż przed rokiem.

Częściowo może to wynikać z wyższych niż w ubiegłym roku cen prądu, gazu, węgla i innych nośników energii. Częściowo zaś może to wynikać z większego zapotrzebowania na ciepło, spowodowanego niekorzystną aurą – pisze „Polska”.

 • Podbój kosmosu dzięki odpadom

Rosnące składy zużytego paliwa jądrowego mogą w końcu zostać wykorzystane w dobrym celu – jako paliwo w przyszłych wyprawach europejskich do najodleglejszych miejsc Układu Słonecznego.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Brytyjskie Narodowe Laboratorium Jądrowe (NNL) chcą uzyć radioaktywnych izotopów do wykonania baterii jądrowych niezbędnych dla zasilenia sond kosmicznych – pisze gazeta.

Puls Biznesu

 • PO postawiła na swoich w państwowych spółkach

We władzach państwowych spółek od 2007 roku zasiadało 428 działaczy Platformy Obywatelskiej, członków ich rodzin i znajomych – wylicza Puls Biznesu. W ciągu pięciu lat z państwowej kasy do ich prywatnych kieszeni trafiło 200 mln zł.

 • Kredyty hipoteczne: ten rok będzie najgorszy od 3 lat

Gdyby nie program rządowych dopłat do kredytów Rodzina na Swoim, rynek hipotek zupełnie by się załamał. Wygląda na to, że ten rok będzie najgorszy od trzech lat. Na rynek może trafić tylko 40 mld zł kredytów.

 • Rybiński konsoliduje wyższe uczelnie

Sześć szkół wyższych z Warszawy i Łodzi połączyło siły i stworzyła Grupę Uczelni Wyższych Vistula z jedną administracją, jedną strategią rozwoju i z 5,5 tys. studentów - informuje "Puls Biznesu". >>> Czytaj więcej

 • Domy z klocków dla szejka

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstały domy wg technologii firmy Izodom 2000 Polska ze Zduńskiej Woli. Zastosowano własną technologię budowy domów energooszczędnych i pasywnych - informuje "Puls Biznesu". >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Firmy górą w sporze o opcje

Przed sądami w całej Polsce kolejne spółki wygrywają z bankami sprawy o opcje walutowe. Wynika z tego, że opcje, które miały chronić przedsiębiorców przed ryzykiem walutowym, gdy w ciągu siedmiu miesięcy, począwszy od sierpnia 2008 r., kurs euro wzrósł o ponad połowę z 3,17 zł do 4,75 zł, wcale ich nie ochroniły. Banki naraziły firmy na wielomilionowe straty, przywłaszczając nielegalnie pieniądze przedsiębiorców.

 • Polski rynek alkoholu rośnie mimo kryzysu

W ciągu ostatniego roku Polacy wydali na alkohol 27,5 mld zł. Od października 2011 roku do września 2012 roku wartość rynku wzrosła o 4,6 proc. rok do roku. W szybkim tempie rośnie sprzedaż whisky i wina, zyskuje też piwo.

 • Świat ląduje na podwoziach z Polski

UTC produkuje już w Polsce śmigłowce, samoloty i części lotnicze. Teraz chce zainwestować w konstruktorów – pisze „Rz”. We Wrocławiu powstanie technologiczne centrum amerykańskiego koncernu United Technologies Corporation Aircraft Systems. Ma kosztować 250 mln zł. Pracę znajdzie tu 300 inżynierów, którzy będą tworzyć lotnicze innowacje.