Rzeczpospolita

 • Samsung Galaxy SIII kontra iPhone 5

Samsung przebił ofertę Apple’a, dorównując mu jakością i prześcigając ceną. To przesądza o jego sukcesie na polskim rynku – informuje „Rzeczpospolita”. Model Galaxy SIII rozszedł się w 30 mln egzemplarzy na świecie i 100 tys. egzemplarzy w Polsce. Telefony Samsunga stanowią ponad 50 proc. oferty smartfonowej na polskim rynku – czytamy.

 • Podział na Polskę A i B nie znika

W Polsce zwiększają się różnice w zamożności – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Dysproporcje w wielkości PKB per capita między regionami sięgają nawet 40 proc. Największy wskaźnik produktu krajowego brutto na mieszkańca miały województwa mazowieckie, dolnośląskie i śląskie. Z wzrostu gospodarczego w Polsce najbardziej korzystają wielkie miasta. Z kolei fundusze unijne najszerszym strumieniem ( w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) płyną do warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

 • Skrzydlata orka szturmuje niebo

W 2013 r. startuje seryjna produkcja polskiej dwusilnikowej awionetki – informuje „Rzeczpospolita”. Producentem czteromiejscowego samoltu jest firma Margański Mysłowski Zakłady lotnicze. Orka może służyć jako powietrzna taksówka, samolot treningowy lub patrolowy. Cena awionetki wyniesie ok. 450 tys. euro – to o 100 tys. euro mniej niż w przypadku konkurencyjnych zachodnich maszyn.

 • Uciekają przed biedą w policji

Komendy tracą najbardziej doświadczonych policjantów – donosi „Rzeczpospolita”. Od stycznia do października bieżącego roku z policji odeszło 5021 funkcjonariuszy, czyli więcej niż w całym ubiegłym roku, z tego większość na emeryturę. Brakuje finansowych zachęt by zatrzymać policjantów w służbie. Większy niż w zeszłym roku odpływ funkcjonariuszy dotknął również straż pożarną.

Puls Biznesu

 • Polska zabiega o wielkie pieniądze z Chi

Chiński fundusz o wartości 500 mln dol. może zostać ulokowany w Polsce. Oprócz naszego kraju o pieniądze walczą też Węgry i Serbia. Decyzja o tym, gdzie powstanie fundusz ma zapaść do końca grudnia. Zdaniem specjalistów, Warszawa ma duże szanse na wygraną.

 • Kowalski nie szaleje już na zakupach

Polacy przestraszyli się bezrobocia i ograniczają swoje wydatki. Dynamika konsumpcji jest najniższa od dekady, a to sprawi, że spowolnienie gospodarcze będzie jeszcze głębsze, niż prognozowali eksperci – pisze Puls Biznesu.

 • Polska żywność nie podbija Państwa Środka

Wyniki współpracy polskich producentów wyrobów spożywczych z Chinami nie są zadowalające. Zdaniem specjalistów, w zdobyciu chińskiego rynku może pomóc powołanie specjalnej instytucji pozarządowej. Potrzeba też większej ilości dyplomatów i dobra strategia eksportowa.

 • Ekonomiści wieszczą osłabienie złotego

Pod koniec listopada za euro zapłacimy 4,16 zł, za dolara 3,25 zł, a za franka szwajcarskiego 3,45 zł - to mediana prognoz dwunastu ekonomistów i analityków, ankietowanych przez "Puls Biznesu".

 • UOKiK nie będzie przesadzać z karami

Wszystko wskazuje na to, że Polska, obok Niemiec, będzie unijnym liderem w surowości karania szefów firm za udział w kartelach, twierdzi "Puls Biznesu". Rada Ministrów ma już projekt nakładający na nich kary do 0,5 mln euro.

Gazeta Wyborcza

 • Będzie tańszy gaz z Gazpromu

W poniedziałek Gazprom uzgodnił z PGNiG obniżkę cen gazu dla Polski - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza" z kręgów rządowych. Szczegóły Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma podać we wtorek.

 • Jutro startuje telewizyjna rewolucja

O 4 rano zamilkną nadajniki analogowe w Lubuskiem. Będzie to pierwsze województwo w Polsce, w którym telewizję będzie można odbierać tylko i wyłącznie cyfrowo. Wkrótce stanie się to w całym kraju. Bez wizji może zostać ponad 20 tysięcy rodzin – pisze Gazeta Wyborcza.

 • Rekordowy rok bankructw

W październiku tego roku upadły 93 przedsiębiorstwa, zatrudniające w sumie 5,5 tysiąca osób. Jak wynika z szacunków ekspertów, w całym roku zbankrutuje co najmniej 850 firm, a w przyszłym - jeszcze więcej - pisze Gazeta Wyborcza powołując się na dane Euler Hermes.