Puls Biznesu

  • Miliardy utopione w cukrze

Moglibyśmy być potentatem w produkcji cukru, ale nie jesteśmy – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Zdaniem branży cukrowej wina leży w unijnych regulacjach i stworzonym administracyjnie deficycie cukru. „W efekcie w Unii przepłacamy za cukier 5 mld euro rocznie, a w Polsce 500 mln euro rocznie” –twierdzi Marek Przeździak, sekretarz generalny Polbisco stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych. Na początku grudnia Parlament Europejski ma glosować nad reformą rolną.

  • Pomyślne wiatry dla gołębi z NBP

Ugoda między Gazpromem a PGNiG w sprawie cen gazu będzie prawdopodobnie ostatecznym argumentem za obniżką stóp procentowych w polskim banku centralnym – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Polska na razie jest największym jastrzębiem w Europie. W porównaniu z początkiem 2011 r. główna stopa procentowa w Polsce jest wyższa o 1 pkt. proc. W tym samym czasie Czechy obniżyły stopę o 0,7 pkt proc., a Węgry podniosły o 0,25 pkt proc.

  • LinkedIn idzie na zwarcie z GoldenLine

Społecznościowy serwis wyceniany na ponad 11 mld dolarów przymierza się do ekspansji w Polsce - informuje „Puls Biznesu”. Kilka tygodnie temu LinkedIn do francuskojęzycznej wersji serwisu dodał obsługiwane lokalnie usługi związane z rekrutacją. Podobno Polska jest następna na liście. GoldenLine nie składa broni. W tym roku jego przychody zwiększa się o 20 proc. podobny wynik firma chce osiągnąć w 2013 r.

  • BASF buduje fabrykę za 150 mln euro

Koncern chemiczny BASF wyda na fabrykę katalizatorów w Środzie Śląskiej 150 mln euro. W zakładzie będzie pracować ponad 400 osób - informuje "Puls Biznesu". Będzie to największy taki zakład koncernu w Europie. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Uczelnie szukają studentów na Grouponie

Na portalach zakupów grupowych pojawiły się oferty uczelni. Semestr studiów licencjackich można kupić nawet o 1 tys. zł taniej - donosi Gazeta Wyborcza. Szkoły, by przetrwać niż demograficzny obniżają kryteria przyjęć, kuszą atrakcyjnymi praktykami czy prezentami do indeksów. >>> Czytaj więcej

  • Wielka luka w VAT

Straty naszego budżetu z powodu luki w podatku VAT wynoszą od 20 do ponad 30 mld rocznie – podaje Gazeta Wyborcza powołując się na szacunki ekspertów. Chodzi o różnicę między tym, co podatnik powinien płacić, a tym, co faktycznie płaci w danym czasie.

  • Telewizje regionalne w analogowym lamusie

Chcemy nadawać cyfrowo, ale nie dostaliśmy częstotliwości – twierdzą szefowie telewizji regionalnych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wie, kiedy rozwiąże ten problem – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Rzeczpospolita

  • Eksport polskiej żywności bije rekordy

Według prognoz sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolno-spożywczych przekroczy 16 mld USD i zwiększy się o 10 proc. Właściciele rodzimych marek widzą wyraźnie, że zainteresowanie żywnością produkowaną w Polsce za granicą rośnie. >>> Czytaj więcej

  • Kawiarnie Costy szturmują Polskę

Polska jest pierwszym krajem, w którym brytyjski gigant kawowy zdecydował się na połączenie swojej marki z lokalną. Costa Coffe pod nazwą Costa coffeheaven chce w ciągu dwóch lat podwoić liczbę lokali na naszym rynku.

  • iPad w odwrocie

Udział iPadów Apple’a w rynku tabletów spadł o 50 proc. Producenci tych urządzeń z Androidem (Samsung, Amazon, Google) powoli odbierają amerykańskiemu koncernowi pierwsze miejsce – jeszcze w drugim kwartale Apple miał 68 proc. udziału w rynku. Teraz jest on znacznie mniejszy, pomimo, że tablety Apple’a sprzedają się bardzo dobrze. Apple pobił kolejny rekord w weekend, kiedy po premierze iPad mini sprzedał się 3 mln egzemplarzy.