Dziennik Gazeta Prawna

 • PKP wchodzi w PPP

Żeby nie zamrozić programu dworcowego, PKP wyciąga rękę do biznesu. Kolej wytypowała kolejne obiekty, które zagospodarują prywatni partnerzy – dowiedział się DGP. PKP wchodzi w partnerstwo publiczno-prywatne.

>>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

 • Koniec mody na ekrany

Resort transportu twierdzi, że przed hałasem mogą chronić szpalery drzew i wykopy. Dostawcy ekranów ripostują, że będzie gorzej i drożej - informuje "Puls Biznesu".
Resort transportu przygotował projekty nowelizacji rozporządzeń, które zmieniają przepisy dotyczące ochrony przed hałasem i wibracjami.Dzięki temu zamiast stawiać ekrany, wykonawca będzie mógł np. posadzić drzewa.

>>> Czytaj więcej

 • Polska przestaje błyszczeć

Coraz więcej gospodarek w Europie rośnie szybciej niż nasza. Kolejne instytucje tną prognozy dla Polski. Ekonomiści KE prognozują, że spowolnienie gospodarcze w naszym kraju będzie głębsze, niż wcześniej przewidywano – komentuje gazeta.

 • Były diler daruje fiskusowi majątek

Zbigniew Stonoga, były diler Fiata, nie spuszcza z tonu i kontynuuje kontrowersyjne akcje protestacyjne przeciwko działaniom fiskusa wobec jego spółek – pisze gazeta.

Wczoraj na ogrodzeniu firmy Auto France przy ulicy Modlińskiej w Warszawie wywiesił napis dedykowany US Warszawa-Targówek, który od miesięcy nie oddaje mu sporych pieniędzy – informuje „PB”.

 • Klienci pozywają ubezpieczycieli

To będzie sprawa, która wstrząśnie filarami rynku ubezpieczeniowego i uderzy w zyski towarzystw życiowych. Tak będzie, jeśli sąd podzieli argumenty warszawskiej kancelarii prawniczej Lengiewicz Wrońska Berezowska i Wspólnicy (LWB), która szykuje w imieniu klientów pozew zbiorowy przeciw największym na rynku ubezpieczycielom – donosi gazeta.

Chodzi o zwrot – bezprawnie, jak twierdzi kancelaria, pobranych opłat likwidacyjnych w polisach inwestycyjnych.

 • Rząd oszczędza na polisach rolniczych

Dopiero w lipcu wejdą w życie nowe przepisy o ubezpieczeniach dla rolników. Przez to zapłacą więcej - ujawnia "Puls Biznesu".
Reforma systemu obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników z dopłatami z budżetu państwa miała wejść w życie od początku 2013 r., ale jak dowiedział się "Puls Biznesu", dojdzie do tego siedem miesięcy później. Taką decyzję podjęły resorty rolnictwa i finansów.

>>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Po Gazpromie kolej na Katar

Po wywalczeniu obniżki cen gazu od Gazpromu i VNG, PGNiG może renegocjować umowę na dostawę skroplonego gazu z LNG od QOC. Na razie zarząd największej polskiej spółki gazowej nie podjął żadnej decyzji, ale rozważa możliwość przeprowadzenia dodatkowych rozmów z Katarem. Dostawy mają ruszyć dopiero w 2014 roku.

 • Francuskie banki niebezpiecznie kopiują z USA

Francuskie banki coraz częściej sięgają po ryzykowną praktykę banków z USA, nazywaną sekularyzacją. Przewiduje ona instrumenty, które doprowadziły do wielkich strat podczas kryzysu w 2008 roku – pisze „Rz”. Praktyka ta polega na sprzedaży należności hipotecznych i emisji papierów wartościowych na ich podstawie. Francuskie banki tradycyjnie zapisują hipoteki w bilansach, w przeciwieństwie do amerykańskich, które zamieniają je na papiery wartościowe. Jednak kurczące się zyski coraz częściej skłaniają je do szukania innych metod dochodów.

 • Potrzebni kupcy na Wartę

Fundusz emerytalny Warta jest wystawiany na sprzedaż od kilku miesięcy. Wkrótce rozpoczną się spotkania zarządu z oferentami – pisze „Rz”. Z informacji gazety wynika, że cena może wynieść zaledwie 70-80 mln zł.

 • Diesel z plantacji

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że niedługo biopaliwo z trzciny lub kukurydzy zastąpi tradycyjny olej na pędowy. Do jego produkcji został wykorzystany dawno zapomniany przez chemików proces, który miał służyć do zamiany skrobi w materiał wybuchowy.

Gazeta Wyborcza

 • Ojcowie też do pieluch

Polki będą mogły dzielić roczny urlop rodzicielski ze swoimi partnerami – informuje „Gazeta Wyborcza”. Urlop półroczny będzie pełno płatny, zaś osoby decydujące się na 12 miesięcy urlopu dostaną 80 proc. wynagrodzenia. Pierwsze 14 tygodni przysługiwać będzie wyłącznie kobietom resztę wykorzystać będzie mogło każde z obojga rodzicow. „Minister pracy liczy, że po wprowadzeniu urlopów rodzicielskich poprawi się sytuacja kobiet na rynku pracy” – czytamy w gazecie.

 • Za ile ten gaz? Tajemnica

Za gaz nadal płacimy więcej od średniej w Europie – donosi „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o ceny gazu dostarczanego przez Gazprom. Za 1000 m sześc. surowca Polska płaciła w pierwszej połowie bieżącego roku ponad 500 USD, podczas, gdy średnia cena dla Europy Zachodniej wyniosła 381 dolarów. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił, że rosyjski gaz stanieje o nieco ponad 15 proc.” To znaczy, że nadal będziemy płacić więcej od europejskiej średniej.

 • EBOiR: Reformy na Wschodzie spowolniły

„Ostatni rok był kolejnym trudnym rokiem dla reform w krajach transformujących się, bo osłabiły się perspektywy wzrostu” – napisał w najnowszym raporcie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju cytowany przez „Gazetę Wyborczą”. Z raportu wynika, że Polsce do w pełni wolnego rynku już wiele nie brakuje. EBOiR pozytywnie ocenił m.in. reformy w sektorze finansowym, prywatyzację, drogi i koleje.