Dziennik Gazeta Prawna

 • Unijna pomoc dla Cypru trafi do kieszeni mafiosów i oligarchów

Niemiecki wywiad ostrzega: UE pomoże w praniu pieniędzy na Cyprze. Czytaj więcej >>>>

Rzeczpospolita

 • Eksport mleka bije kolejny rekord

Branża mleczarska przeżywa soje prosperity. W tym roku, jej przychody mogą przynieść 30 mld zł, dzięki rosnącym cenom na światowych rynkach.

 • Polska ekspansja na Łotwie

Kolejna firma z Polski otwiera swój oddział na północnym wschodzie. W ubiegłym tygodniu na łotewskim rynku zainaugurowała działalność Compensa. Niebawem w jej ślady pójdzie PZU.

 • Frank zamraża transakcje

Ceny mieszkań na osiedlach deweloperskich spadają wolniej niż na rynku wtórnym. Ceny utrzymują się z powodu kursu franka – powiedział Marcin Janczuk, ekspert z dużej agencji nieruchomości. Wyjaśnił, że wiele osób czeka ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem we franki, jednak wielu też wystawia lokale na rynek wtórny po zawyżonych cenach.

 • Wymiana za miliardy złotych

Co piąty posiadacz kredytu w walucie obcej kupuje ją poza bankiem, coraz częściej również wirtualnie. Choć pod względem udziału w sprzedaży internetowej w handlu detalicznym Polska jest ciągle na dalekich pozycjach, to szybko rozwijają się u nas niektóre usługi niszowe – pisze „Rz”.

Puls Biznesu

 • HSBC: polski eksport ożywi się za rok

Przed polskim eksportem jeszcze kilka słabych kwartałów, ale pod koniec przyszłego roku powinno się rozpocząć ożywienie - twierdzą analitycy banku HSBC. >>> Czytaj więcej

 • Polskim serom brakuje mocy

Pod względem produkcji sera jesteśmy na szóstym miejscu na świecie, a nasz eksport wciąż może wzrosnąć. Z końcem września roczny wzrost wyniósł 15 proc., a Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity, twierdzi że „każdą ilość sera można sprzedać.” Według niektórych polskie produkty są na Zachodzie konkurencyjne pod względem jakości, według innych – tylko pod względem ceny. Przyszłościowym rynkiem dla polskich serów jest Rosja, Chiny i Afryka.

 • Wyciszanie dostawcy ekranów

Dystrybutorzy ekranów dźwiękochłonnych skarżą się na nierówny dostęp do rynku. Instytut Badawczy Dróg i Mostów zawiera bowiem w swoich wytycznych nazwy konkretnych producentów paneli lub ich składników, które mogą być wykorzystane, uniemożliwiając tym samym zakup pewnych produktów. Dystrybutorzy starając się uzyskać aprobatę IBDiM napotykają na uciążliwe bariery prawne, a nawet aktywne działania ze strony Instytutu w przypadku składania wniosków o skontrolowanie jego działalności do Ministerstwa Gospodarki.

Gazeta Wyborcza

 • Samorządy przy kasie

Zeszły rok był dla polskich samorządów zdecydowanie lepszy niż wcześniejszy. Więcej z nich miało nadwyżkę w budżecie - pisze Gazeta Wyborcza. Na pierwszym miejscu wśród samorządów, które zakończyły 2011 rok po kreską była Warszawa – miała miliardową dziurę w kasie. W 2010 r. jej deficyt sięgał aż 1,6 mld zł. Największą nadwyżkę w 2011 r. miał Rybnik – wyniosła ona 51,3 mln zł.

 • Chińska blokada Google’a

Dzień po rozpoczęciu 18. Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, w Chinach zablokowano dostęp do Google’a, a internauci byli kierowani na nieistniejące koreańskie strony. Google poinformował, że w piątek około godziny 17:00 czasu pekińskiego, jego serwisy odnotowały skokowy spadek oglądalności. Dostęp do informacji na temat zjazdu władz w Chinach jest bardzo skąpy, o media nie mają wstępu do miejsca obrad.

 • Co się najczęściej psuje w iPhonie?

Gazeta Wyborcza sprawdziła, jak prezentują się wszystkie modele iPhone’a pod względem awaryjności. iPhone 2G był przekleństwem punktów serwisowych - bateria była zlutowana z płyta główną, co utrudniało jej wymianę. iPhone 3G/3GS to jeden z najlepszych modeli. Najczęściej psują się w nim moduły wi-fi i GPS. iPhone 4/4S jest z przodu i z tyłu pokryty szybką, przez co jest najbardziej narażony na uszkodzenia obudowy. Często zacina się też przycisk Home. iPhone 5 ma z tyłu aluminiową pokrywę, ale jest bardzo podatny na zadrapania. Może okazać się najszybciej starzejącym się optycznie iPhone’m.