Dziennik Gazeta Prawna

 • Kolej na wyprzedaż

Ponad 3,2 mld zł mają sięgnąć wpływy ze sprzedaży 13 spółek kolejowych. "DGP" dotarł do najnowszego scenariusza prywatyzacyjnego PKP na lata 2012-2015. Czytaj więcej >>>>

Puls Biznesu

 • Miliardy Kulczyka idą pod ziemię

Kulczyk wyłoży 250 mln dol. na poszukiwania surowców w Afryce i Ameryce. Łączne zaangażowanie miliardera w inwestycje poszukiwawcze i wydobywcze przekroczyło już 1 mld dol. Biznesmen będzie inwestował w doborowym towarzystwie: w zarządzie nowej spółki zasiądzie m.in. szejk Ahmad Mohamed Al-Sayed, dyrektor zarządzający Quatar Holnding.

 • Lot wyleci spod skrzydeł państwa

Minister Skarbu chce zmienić ustawę wymagającą utrzymania 51 proc. akcji narodowego przewoźnika w rękach państwa, która hamuje prywatyzację LOT-u – pisze Puls Biznesu. O inwestora i tak będzie jednak trudno.

 • Grunty rolne nadal będą drożały

W ciągu pierwszych trzech kwartałów ceny ziemi rolnej wzrosły o 20 proc. Ziemia w Polsce wciąż jest jednak tańsza, niż w innych krajach europejskich. Ziemi nie przybywa, a chętnych tak, dlatego dalszy wzrost cen jest nieunikniony.

 • Reaktywacja PKS

Obok Pekaesu na giełdzie może pojawić się PKS. To część planu odtworzenia ogólnopolskiej sieci autobusowej pod starym-nowym szyldem - informuje Puls Biznesu. Kiedyś była Państwowa Komunikacja Samochodowa (PKS). Teraz słowo Państwowa ma zastąpić Polska, ale idea ma pozostać ta sama: cały kraj objęty siecią połączeń autobusowych realizowanych przez tego samego przewoźnika - PKS. >>> Czytaj więcej

 • Biomedyczna Dolina Krzemowa w centrum Warszawy

Wiadomo już, gdzie powstanie warszawski klaster biomedyczny BioTechMed. Spółka BTM Mazowsze, która zapowiadała jego stworzenie, prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta Warszawa w sprawie jego lokalizacji przy ul. Oboźnej - pisze Puls Biznesu. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

 • Stawka większa niż budżet

Cięcia w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 mogą spowodować, że w Polsce nie powstaną drogi ekspresowe ani tysiące miejsc pracy. Premier Donald Tusk w towarzystwie swoich ministrów wybrał się na spotkanie z Angelą Merkel, aby przekonać ją do ograniczenia oszczędności dotyczących Polski.

 • Kamuflaż tanich mieszkań

Mimo że z pozoru ceny mieszkań utrzymują się na mniej więcej tym samym poziomie, w rzeczywistości, biorąc pod uwagę różnorodne promocje, nabywcy płacą za nie coraz mniej. Wśród deweloperów standardem robi się już oferowanie takich korzyści, jak darmowe wykończenie mieszkania, zwolnienie klienta z opłaty za najmniejszy pokój w większych mieszkaniach, czy też miejsce parkingowe lub garażowe dołączane gratis. W ten sposób koszt metra kwadratowego mieszkania spada średnio o 8-9 proc.

 • Urzędy stworzą bat na lichwę?

Komitet Stabilności Finansowej zamierza wprowadzić przepisy, które miałyby ograniczyć działalność lichwiarzy. Firmom pożyczkowym pomysły komitetu bardzo się nie podobają. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Wolna amerykanka w polskich szkołach

Na kontrolę pracy w szkołach wydaje się grube pieniądze, jednak jak pokazała kontrola NIK, system nadzoru w polskich szkołach jest nieefektywny i niesprawny. Szkoły zatrudniają nauczycieli bez kwalifikacji, nie sprawdza się czy realizowane są podstawy programowe, nie wspominając o kwestiach bezpieczeństwa uczniów.

 • Kurcząca się lista megainwestycji

O około 800 mln zł stopniała w ciągu dwóch lat wartość największych planowanych w województwach projektów, które mają być realizowane z unijnych programów regionalnych. Chodzi o inwestycje, których wartość przekracza 50 mln euro. Każdy z nich musi być zatwierdzony przez Komisję Europejską. Pierwotnie było ich znacznie więcej, jednak kilka z nich upadło – na przykład: budowa lotniska regionalnego na Podlasiu czy rewitalizacja "Helskiego korytarza transportowego” – linii kolejowej nr 213 Reda- Hel. Lista wzbogaciła się jednak o zakup taboru dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

 • KGHM wyprowadza Quadrę na prostą

KGHM International – dawniej Quadra FNX Mining – zarobił 55 mln dolarów w III kw. przy przychodach na poziomie 358 mln dolarów. To znacząca poprawa. Wyniki przejętego przez KGHM kanadyjskiego przedsiębiorstwa górniczego były wcześniej rozczarowujące – w II kw. strata netto sięgnęła 28 mln dolarów, m.in. z powodu osunięcia się jednej z największych kopalni. Na koniec I półrocza 2012 zagraniczne ramię polskiego giganta miedziowego wykazało zaledwie 5 mln dolarów na plusie.

 • Rozejmowy pakt gigantów

Spór dwóch światowych liderów technologii komunikacyjnych, Apple i HTC, zakończył się podpisaniem umowy licencyjnej – pisze „Rz” za „The Wall Street Journal”. Apple zawarł z tajwańskim producentem 10 letni pakt, zamykający wszelkie spory spółek na całym świecie. Dotyczy on wszystkich obecnych i przyszłych patentów. 

Bloomberg

 • Dom Gehry’ego w Hong Kongu pobił rekord

Apartament w Hong Kongu zaprojektowany przez światowej sławy architekta, Franka Gehry’ego, został sprzedany za rekordową kwotą w przeliczeniu na mkw. Nieznany kupiec zapłacił 58,7 mln dolarów za 621 mkw. mieszkanie. To rekord tego miasta. Władze Hong Kongu próbują bezskutecznie zahamować wzrost cen na rynku nieruchomości. Ostatnia transakcja wydaje się świadczyć o tym, że rynek jest odporny na interwencji rządu – pisze Bloomberg. Frank Gehry ma polsko-żydowskie pochodzenie.

 • Europa podarowała Grecji dwa lata

Grecja ma jeszcze dwa lata, aby zrealizować cele oszczędnościowe. Do 2016 roku kraj ma zmniejszyć deficyt do 2 proc. PKB – postanowili ministrowie spraw zagranicznych strefy euro. Jednocześnie odłożyli decyzję o przyznaniu pomocy Atenom do 20 listopada. Grecja potrzebuje obecnie 32,6 mld euro, aby sfinansować bieżące potrzeby kraju. Nadal niejasna jest kwestia tego, czy MFW dalej będzie mieć swój wkład w pożyczkach dla tego państwa.