Agencja nieruchomości Swire Properties sprzedała luksusowy apartament o powierzchni 621 mkw. w zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego budynku za najwyższą cenę (w przeliczeniu na mkw.) w historii Hong Kongu. Nieznany nabywca kupił je za 58 mln USD, czyli 68,08 dolarów hongkońskich/mkw - napisała spółka w komunikacie prasowym. 

Władze Hong Kongu bezskutecznie próbują walczyć z rosnącymi cenami na rynku nieruchomości, m.in. wprowadzonym w październiku podatkiem od zakupu nieruchomości przez obcokrajowców. "Ceny domów i mieszkań na tej chińskiej wyspie podwoiły się w ciągu ostatnich trzech lat, m.in. z powodu rekordowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych, braku nowych inwestycji mieszkalnych i rosnącemu zainteresowaniu nabywców kontynentalnych" - pisze Bloomberg

Z okien 12-piętrowego apartamentowca "53 Subbs Roads" rozciąga się wyjątkowo malownicza panorama Hong Kongu, budynek jest położony przy jednej z najbardziej prestiżowych ulic wyspy, obok innych słynnych rezydencji. “Nie mogłem uwierzyć, że tego typu krajobrazy można jeszcze wykorzystać pod zabudowę”, powiedział sam Frank Gehry, kiedy po raz pierwszy zobaczył lokalizację, jak donosi portal "CNN Go". To pierwszy chiński projekt architekta.

Ten amerykański architekt, pochodzący z kanadyjskiej rodziny polsko-żydowskiej, jest jednym z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu. Słynie głównie z surrealistycznych form przemysłowych. Jest też laureatem nagrody Pritzkera, najbardziej prestiżowego wyróżnienia wśród architektów.