Rzeczpospolita

 • Rząd odda miliony emerytom

Rząd zwróci zawieszone emerytury prawie 40 tys. osób. Trybunał uznał wczoraj, że zaproponowana przez rząd w 2010 roku zamiana przepisów emerytalnych, która pozwoliła zaoszczędzić rządowi 640 mln zł, jest niezgodna z konstytucją. Poszkodowani mogą się ubiegać o swoje pieniądze drogą sądową.

 • Kryzys popycha do samobójstwa

W tym roku odnotowano ponad 3,8 tys. prób samobójczych. Coraz częściej impulsem jest brak pieniędzy, długi i mobbing – pisze „Rz”. Czytaj więcej >>>>

 • Droższe ulice handlowe

Czynsze w sklepach przy najbardziej prestiżowych ulicach rosną na całym świecie, od Nowego Jorku po Hong Kong. W Polsce nie jest to zasadą, czasem nawet spadają. Według najnowszego rankingu Cushman&Wakefield, najdroższą ulicą w naszym kraju jest Nowy Świat w Warszawie. Na świecie liderem jest nowojorska 5th Avenue.

 • Zmiany w TVN

Inwestorzy giełdowi ze spokojem zareagowali na zmiany w zarządzie TVN. Choć ich niepokój budzi odejście Piotra Waltera do rady nadzorczej, to jednocześnie koi ich awans Edwarda Miszczaka – pisze „Rz”. Wczoraj kurs Akcji TVN praktycznie się nie zmienił, choć wcześniej przez kilka dni mocno spadał.

Puls biznesu

 • Getin Up: bank stawia na przyjaźń

Bank Leszka Czarneckiego, który słynie z mistrzowskiej sprzedaży produktów, teraz postawi na relacje z klientami. Getin sięga po technologiczne i produktowe innowacje, przebudowuje też oddziały. „Przechodzimy bankowości transakcyjnej na bankowość relacyjną”, wynika z wypowiedzi Czarneckiego dla ‘PB”.

 • Rządzie, posłuchaj ekspertów

Prawo, tworzone przez urzędników, zabiera gospodarce miliardy – pisze „PB”. Ustawy nie są adekwatne do realiów gospodarczych, dlatego władza powinna w procesach legislacyjnych uwzględniać głos społeczeństwa. Tymczasem ustawy rzadko są konsultowane z ekspertami, co w konsekwencji prowadzi do tego, że przedsiębiorcy muszą je omijać. „Gospodarka traci przez złe prawo miliardy złotych” – powiedział Witold Michałek, ekspert z Business Centr Club. Czytaj więcej >>>>

 • Talisman ucieka znad Wisły

Wysokie straty zmusiły kanadyjską spółkę poszukującą gazu łupkowego w Polsce do zmiany strategii. Po dwóch latach inwestycji Talisman prawdopodobnie wycofa się znad Wisły. 

Dziennik Gazeta Prawna

 • Boeing 787 zwiększy przychody LOT-u z połączeń lotniczych

Dzięki dreamlinerom LOT ma wreszcie zarabiać. Jednak plany Polaków chce pokrzyżować Lufthansa. Czytaj więcej >>>>

Gazeta Wyborcza

 • Stadion Narodowy po pierwszym roku jest na małym plusie

Stadion Narodowy przyniósł zysk – informuje „Gazeta Wyborcza”. Zysk nie jest imponujący – pół miliona złotych. W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku koszty funkcjonowania Stadionu Narodowego wyniosły 19 mln zł, a dochody to 19,5 mln zł – podaje Katarzyna Kochaniak, rzeczniczka Ministerstwa Sportu.

 • Łupkowy sojusz spółek skarbu państwa ma opóźnienie

Państwowe spółki przedłużyły negocjacje umowy o wspólnej eksploatacji gazu z łupków na Pomorzu – donosi „Gazeta Wyborcza”. Spółki zaangażowane w łupkowy projekt (PGNiG, KGHM, PGE, Enea i Tauron) ogłosiły, że przedłużają do 4. lutego 2013 termin na uzgodnienie umowy precyzującej budżet i harmonogram inwestycji, wydatki poszczególnych spółek i podział zysków.

 • Jagiełło kontra Lovaglio – wojna o tron

Bank Pekao może powalczyć o zdetronizowanie PKO BP na polskim rynku bankowym – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Zysk Pekao za trzeci kwartał wyniósł 798 mln zł, a PKO BP 912 mln zł. Prezes Pekao, Ligi Lovaglio ogłosił też, że jego bank jest największym kredytodawcą w kraju. W ciągu roku wartośc portfela kredytowego Pekao wzrosła o 7 mld zł, a PKO BP o 4,5 mld zł. Przewaga PKO BP nad konkurentem jest jednak na tyle duża, że przyszły rok zapewne nie przyniesie zmiany na fotelu lidera polskiej bankowości – czytamy.

 • Wielka polska synteza chemiczna

Dziś ma zostać podpisana historyczna umowa o połączeniu dwóch pereł polskiej chemii – grupy Azoty Tarnów z zakładami w Puławach – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. To koniec pierwszego etapu budowy polskiego giganta chemicznego. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w ostatnich latach, bo powstaje grupa, która będzie drugim co do wielkości producentem nawozów w Europie.