Puls Biznesu

  • Wypłaty z palca

Bank BPH już w grudniu tego roku zacznie testować bankomaty, z których pieniądze będzie można wypłacać przykładając palec do czytnika - informuje "Puls Biznesu".
Jak nieoficjalnie dowiedziała się gazeta, bank przygotowuje testy nowej, biometrycznej technologii - sposobu autoryzacji wypłat z bankomatów. 12 takich urządzeń zamierza uruchomić w grudniu. Jeżeli zdadzą one egzamin, usługa stanie się powszechnie dostępna od przyszłego roku.

>>> Czytaj więcej

  • Polski budżet może dostać zawału

Choroby serca oraz cukrzyca mogą doprowadzić w 2030 r. polski budżet do zawału. Na schorzenia te trzeba będzie wtedy przeznaczyć 100 mld zł, czyli dwa razy więcej niż obecnie - informuje "Puls Biznesu".

>>> Czytaj więcej

  • Wietrzenie gdańskiej skarbówki

Kontrola resortu finansów stwierdziła, że aż 28 pracowników organów skarbowych w Gdańsku mogło rażąco zaniedbać obowiązki w sprawie Amber Gold – dowiedziała się gazeta.

>>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Gazprom rzucił wyzwanie Unii

Gazprom przejął kontrolę nad Wingas – jedną z największych firm gazowniczych w Unii Europejskiej – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Ta transakcja zmieni pejzaż energetyki w Europie – komentuje gazeta.

  • PZU przeciw OC za 1 zł

Polski gigant branży ubezpieczeniowej postrzega przed wojną cenową w branży ubezpieczeń – pisze „Gazeta Wyborcza”. „Jeżeli ubezpieczyciel sprzedaje OC za złotówkę, to łamie prawo. Dlatego mówimy: nie idźcie tą drogą” - apeluje Andrzej Klesyk, prezes PZU.

  • Spóźniony sen LOT-u

Polski Dreamliner startuje w najgorszym sezonie dla lotnictwa – przekonuje „Gazeta Wyborcza”. Zimą lata mniej pasażerów, a przed świętami ceny biletów są najdroższe. Tymczasem cena to podstawowe kryterium, na które zwracają uwagę klienci linii lotniczych. „Poza efektem nowości, jaki towarzyszy Dreamlinerowi, pasażerowi klasy ekonomicznej LOT nie ma zbyt wiele do zaoferowania” – uważa prof. Włodzimierz Rydzewski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rzeczpospolita

  • Szef po politechnice

Prezesi firm częściej są absolwentami politechnik niż ekonomistami a renoma uczelni ma większe znacznie niż kierunek studiów, gdy chodzi o awans na szefa. Młodzi, którzy mają ambicje kierowania znacznie lepszą „szkołę” otrzymają na uczelni technicznej – pisze „Rz”. Prawdziwymi kuźniami prezesów są: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Śląska w Gliwicach.

  • Firmy łamią obyczaje finansowe

Coraz częściej amerykańskie firmy sięgają po nietypowe wskaźniki i umieszczają je w swoich raportach finansowych – pisze "Rz" za "Wall Street Journal". Nie występują one w amerykańskich przepisach księgowych, dlatego są problematyczne dla organów nadzoru. Przedsiębiorcy upierają się jednak, że są kluczowe dla zrozumienia działalności ich firm.

  • Nie ma pracy tymczasowej

Agencje zatrudnienia wyraźnie odczuły spowolnienie gospodarcze – w III kw. spadł popyt na pracowników tymczasowych. Mniejsze zainteresowanie pracownikami tymczasowymi jest notowane w wielu branżach i wiąże się ze słabnącą kondycją przedsiębiorstw. W branży handlowej, która jesienią zwykle zwiększała popyt na tzw. „czasowników”, obroty spadły o 17 proc. Agencje odczuły też problemy i utratę zleceń w sektorze motoryzacji.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Rośnie przepaść pomiędy Polską A i B

Wschód rozwija się dużo wolniej niż reszta kraju. W niektórych regionach dystans do średniej krajowej wręcz się systematycznie powiększa.

>>> Czytaj więcej