Puls Biznesu

 • Fundusze wietrzą pułapkę w Solarze

TFI, które wcześniej chętnie kupowały akcje odzieżowej spółki Solar, teraz zarzucają właścicielom spółki zawyżanie wyników finansowych. Domagają się szczegółowego audytu i pomocy Komisji Europejskiej – pisze Puls Biznesu.

 • Polska marzy o producentach. U nas chcą tylko handlować

To właśnie inwestycje w produkcję przynoszą gospodarce najwięcej korzyści, tymczasem aż jedna trzecia zagranicznych firm chce w Polsce tylko handlować – podaje Puls Biznesu. Przedsiębiorstwa handlowe tworzą jednak stosunkowo mało miejsc pracy. >>> Czytaj więcej

 • MultiSport powiększa rodzinę

Benefit Systems, giełdowa spółka znana z karnetów sportowych MultiSport, wzbogaciła już swoją ofertę o gastronomię i kulturę. Teraz pracuje nad projektem turystycznym – informuje Puls Biznesu.

 • Z antypodów do Polski

Swoje największe maszyny wiertnicze będzie wytwarzać w Kątach Wrocławskich australijska firma Boart Longyear. Jej urządzenia pracują w 100 krajach świata - informuje Puls Biznesu. >>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

 • Rynek reklamowy nie doczekał się ożywienia po Euro

Firmy nadal tną wydatki na reklamę - wynika z raportu domu mediowego Starlink, który omawia "Gazeta Wyborcza". Mniej na reklamę wydają przede wszystkim międzynarodowe koncerny produkujące żywność, środki czystości i kosmetyki. Więcej na reklamę wydają sieci handlowe. >>> Czytaj więcej

 • Pracy jak na lekarstwo. Firmy na razie wolą ograniczać pensje, niż zwalniać

Nawet w dużych miastach trudno znaleźć zatrudnienie, zwłaszcza na stanowiskach ze średnimi wymaganiami – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Od początku roku liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o ponad 40 tys. Spada również realny poziom wynagrodzeń.

Rzeczpospolita

 • Wojna z Finami o 100 mln euro offsetu za rosomaki

Patria, dostawca technologii transporterów, skarży w arbitrażu polskie władze o utrudnianie wykonania offsetu – informuje „Rzeczpospolita”. Pół roku przed rozliczeniem, fińska strona nie zrealizowała projektów za 100 mln euro. Jeśli nie wypełni zobowiązań, będzie musiała tę kwotę zapłacić. Finowie w arbitrażu podnoszą jednak, że wykonanie niektórych umów kompensacyjnych było utrudniane przez stronę polską.

 • Sprzedaż na Wschód ratuje eksport

Dla eksporterów w tym roku najbardziej obiecującym kierunkiem jest Wschód – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Polski eksport najszybciej rósł do Rosji (o 21,5 proc.) i do Ukrainy (20,1 proc.). Reorientacja eksportu z zachodu na wschód jest odpowiedzią na sytuację w UE. Obecnie ma to większe znaczenie dla przedsiębiorstw niż dla całej gospodarki mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku.

 • Nadmierny deficyt ciąży Polsce. Budżet pod coraz większą presją

Procedurą nadmiernego deficytu objętych jest aż 21 krajów UE – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Osiem z nich, w tym Polska, zostało zobowiązanych do pozbycia się nadmiernej dziury w finansach publicznych. Z prognoz Komisji Europejskiej wynika jednak, że Polska w tej grupie będzie druga od końca (po Cyprze) pod względem poziomu deficytu. W tym roku ma on wynieść 3,4 proc. Średnia dla UE to 3,6 proc. – czytamy.

 • W środę warunki oferty Aliora

W środę Alior Bank opublikuje prospekt emisyjny – donosi „Rzeczpospolita”. Oferta publiczna będzie składać się z emisji nowych akcji oraz sprzedaży części istniejących. Z informacji gazety wynika, ze w rękach obecnego inwestora może pozostać ok. 30proc. akcji. Debiut banku może nastąpić bardzo szybko, stwierdził prezes Aliora Wojciech Sobieraj. 

Gazeta Polska Codziennie

 • Polska żywność podbija Europę

Polscy producenci żywności z powodzeniem konkurują z renomowanymi firmami zachodnimi. W tym roku sprzedaliśmy za granicę żywność już za 60 mld zł - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie". Nasze saldo handlowe stale rośnie i w bieżącym roku nadwyżka eksportu nad importem powinna sięgnąć 3,3 mld euro. >>> Czytaj więcej