Rzeczpospolita

  • Kończy się boom na polskie obligacje

Minister finansów wykorzystuje dobrą passę polskich obligacji i zadłuża się już na poczet przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, ze pogorszenie sytuacji na rynku długi nam nie grozi. Polska będzie bezpieczną przystanią dla inwestorów dopóki w Europie trwa kryzys. Gdyby pojawił się wzrost gospodarczy i poprawa finansów krajów peryferyjnych, polskie papiery zostałyby uznane za zbyt drogie.

  • Budownictwo w USA podnosi się z kolan
Reklama

Amerykańska branża budowlana wyraźnie zaczęła odżywać. W przyszłym roku , po raz pierwszy od 2005 roku, branża ta przyczyni się do wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych o cały punkt procentowy.

  • Czytelnicy ufają gazetom

Ponad 80 proc. czytelników gazet opiniotwórczych w Europie ufa informacjom, które w nich znajduje. Tak wynika z badania Międzynarodowego Stowarzyszenia Marketingowego Mediów Informacyjnych (INMA) - donosi Rzeczpospolita. >>> Czytaj więcej

  • E-papieros na cenzurowanym w autobusach i tramwajach

Amatorzy elektronicznych papierosów nie będą mogli ich palić w środach komunikacji miejskiej w Warszawie. Radni chcą tego zabronić. Taki zakaz obowiązuje już w Poznaniu - informuje Rzeczpospolita. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Mazowsze mekką inwestorów, Polska wygrywa w UE młodością

Mazowsze uplasowało się na pierwszym miejscu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej przygotowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa SGH za zlecenie PAIiIZ. Na drugiej pozycji znalazł się Dolny Śląsk, a kolejne zajmują Dolny Śląsk i Małopolska. Na tle całej UE każdy z regionów wypada jednak przyzwoicie – pisze Puls Biznesu. Naszym atutem są niskie koszty pracy i młode społeczeństwo.

  • Zagranica wycofuje pieniądze z banków

Co prawda zjawiska nie można nazwać jeszcze drenażem, ale kapitał coraz mocniej ucieka z polskich banków w stronę ich zagranicznych właścicieli. W ciągu roku spółki matki wycofały już 24,4 mld zł. Może to doprowadzić do wzrostu kosztu pieniądza – ostrzega Puls Biznesu.

  • Rywale GPW stoją w blokach

Alternatywne platformy obrotu akcjami (MTF – multilateral trading facilities) sondują polski rynek. Szansy na przełamanie monopolu GPW upatrują w dużo niższych opłatach i systemie UTP. Przed Ludwikiem Sobolewskim pojawia się widno utraty części przychodów – czytamy w Pulsie Biznesu.

  • Elektryzujący wyścig o gigantyczne polisy

Budowa bloków w Kozienicach i Opolu to szansa zgarnięcie nawet 300 mln zł składki i ogromne ryzyko. Dlatego najwięksi gracze na rynku ubezpieczeń chcą je dzielić tworząc konsorcja. Tymczasem Vienna Insurance Group idzie pod prąd – chce mieć te kontrakty na wyłączność.

Gazeta Wyborcza

  • Norweski cios w Gazprom

Norweski koncern Statoil podpisał długoletni kontrakt na dostawy gazu do Niemiec po niskich cenach giełdowych. W ciągu 10 lat Statoil dostarczy 45 mld m sześć. gazu firmie Wintershall z grupy BASF, co zaspokoi 5 proc. rocznego zużycia gazu w Niemczech. To wielkie wyzwanie dla Gazpromu.

  • Uwięzieni w cudzym kredycie

4 grudnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Notariusze alarmują, że Sejm zastawił pułapkę dla kilkadziesiąt tysięcy rodzin spłacających tzw. stary kredyt spółdzielczy. Gdy spółdzielcy mieszkający w blokach stojących na gruntach obciążonych hipoteką wystąpią o przekształcenie lokalu w odrębną własność, dowiedzą się, że jest on zadłużony nawet na kilkaset tysięcy złotych. PKO BP uspokaja jednak, że nic im nie grozi i zapewnia, że chce się porozumieć w tej sprawie z resortem finansów.