Rzeczpospolita

  • Tańszy prąd dla firm

Po raz pierwszy od wielu lat spadają w Polsce ceny energii. W przyszłym roku ma być jeszcze taniej - informuje "Rzeczpospolita". Tegoroczne obniżki notowań na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie odbywa się handel hurtowy, sięgają już kilkunastu procent. >>> Czytaj więcej

  • Kompromis nad przepaścią

Partia Republikańska w USA łagodzi stanowisko w sprawie klifu fiskalnego – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Coraz więcej republikanów sygnalizuje gotowość do rozmów o zwiększeniu „dochodów państwa”, co komentuje się jako eufeministyczną nazwę na podniesienie podatków.

  • Ostra wojna cenowa samochodowych dilerów

Klienci kupujący samochody cieszą się dużymi zniżkami, ale część sprzedawców zaczyna dopłacać do interesu – informuje „Rzeczpospolita”. Sprzedający prześcigają się w dwucyfrowych rabatach, bezodsetkowych kredytach, tanich ubezpieczeniach. Zniżki na niektóre modele sięgają prawie 30 proc. Wojna cenowa wykańcza jednak dilerów. Niektórzy muszą nawet dopłacać do prowadzonego biznesu.

  • Dla kogo górnicze zyski?

Około 850-880 mln zł dywidendy za 2012 r. może zapłacić branża węglowa – donosi „Rzeczpospolita”. Procentowo wyższą dywidendę niż w zeszłym roku może zapłacić JSW, które według prognoz osiągnie w tym roku niższy zysk niż w 2011.

Gazeta Wyborcza

  • Szefowie się boją

Optymizm polskich przedsiębiorców spadł najmocniej od czasu wybuchu kryzysu finansowego w 2009 r. Aż 86 proc. prezesów martwi się o przyszłość, ale połowa deklaruje, że da podwyżki pracownikom - pisze Gazeta Wyborcza. >>> Czytaj więcej

  • Auta z Kaliningradu, nie z FSO

Zamiast w FSO, kanadyjski koncern Magna zainwestuje w fabryki w Rosji. We współprace z rosyjską firmą Awtotor stworzy w Kaliningradzie centrum motoryzacyjne, które ma produkować minimum 250 tys. samochodów rocznie – podaje Gazeta Wyborcza.

Puls Biznesu

  • Czym zalewamy świat, czyli polskie hity eksportowe

Od wejścia Polski do UE nasz eksport urósł o 129 proc., z 60 do 137 mld euro. Papierosy, zboże i kawa – pisze Puls Biznesu. Według danych GUS w latach 2004-11 zagraniczna sprzedaż papierosów wzrosła o 1,2 tys. proc. Obecnie wysyłamy je do 72 krajów świata (m.in. Japonii czy Indonezji) za 1,2 mld euro. >>> Czytaj więcej

  • Czesi chcą wygonić Orlen

Orlen w Czechach ponosi straty, a rząd w Pradze chce odzyskać kontrolę nad Unipetrolem. Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Czech, nazywa prywatyzację Unipetrolu „niezbyt szczęśliwą”, a zdobycie udziałów w rafinerii „strategiczną koniecznością”. Do realizacji swoich celów Czesi szukają sojuszników wśród Rosjan.

  • Ile kosztuje reklama samochodu

Aby sprzedać jedno auto, koncerny motoryzacyjne muszą wydać średnio 2 tys. zł na reklamę. Najwięcej wydaje Audi - 4,5 tys. zł, a najmniej Ford – 800 zł. Przez trzy kwartały 2012 roku branża motoryzacyjna wydała na reklamę o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.