Puls Biznesu

  • Rząd przejada zaskórniaki

W opinii do ustawy budżetowej na 2013 rok Rada Polityki Pieniężnej krytykuje rząd za przejadanie demograficznych zaskórniaków - informuje "Puls Biznesu".
Rzecz dotyczy Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli specjalnego funduszu zasilanego pieniędzmi z prywatyzacji, który ma łagodzić za kilkanaście lat skutki kryzysu demograficznego.

>>> Czytaj więcej

  • TVN gotowa na nowe otwarcie

Canal+ ma w piątek sfinalizować transakcję, która pozwoli na fuzję platform satelitarnych i objęcie udziałów w TVN - dowiedział się "Puls Biznesu".
Transakcja da Canal+ mniejszościowe udziały w TVN i opcje dokupienia. Kontrolę nad telewizyjną spółka zachowa ITI.

>>> Czytaj więcej

Gazeta Wyborcza

  • Budowa e-myta już się spłaciła

Uruchomiony w lipcu zeszłego roku system elektronicznych opłat od ciężarówek za jazdę po państwowych autostradach i drogach ekspresowych przyniósł ponad 1,2 mln zł, a kosztował 1,1 mld zł – relacjonuje gazeta.

Jak przypomina „GW”, e-myto muszą płacić ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 tony za jazdę po państwowych autostradach i drogach ekspresowych.

  • Podatki z kanapki, czyli jak Google ucieka przed podatkami

Wielkie firmy, takie jak Apple, Google czy Starbucks płacą podatki tam, gdzie im wygodnie – zwraca uwagę gazeta. Amerykański Apple aż 70 proc. swoich przychodów rozliczał poza granicami USA.

W przypadku Google’a schemat ucieczki przed podatkami wygląda następująco: przychody z reklamy z Europy płyną na konto irlandzkiej spółki Google. Potem irlandzka spółka Google płaci za licencję na korzystanie z technologii spółce Google w Holandii. Holenderski oddział Google z kolei oddaje 99,8 proc. tej kwoty innej irlandzkiej spółce Google. Druga ze spółek Google tylko formalnie jest zarejestrowana w Irlandii, z podatków zaś rozlicza się na Bermudach, gdzie stawka podatkowa przy przychodach z licencji wynosi… zero procent.

Rzeczpospolita

  • Lizbona w roli prymusa

Rząd Portugalii chce, aby jego kraj stanowił przykład wzorowego wychodzenia z kryzysu. Dlatego w tym tygodniu wprowadził najbardziej rygorystyczny budżet w historii, mimo że oszczędności wciąż spotykały się z gwałtownymi protestami obywateli. Aby pozbyć się długów wobec trojki, Portugalia między innymi bardzo podnosi podatki. Kryzys w tym kraju różni się od chociażby greckiego z tego powodu, że ma on inne podłoże. Problemy finansowe zaczęły się tam po wprowadzeniu euro, a zadłużenie gwałtownie wzrosło w odpowiedzi na kryzys na świecie i upadek przemysłu tekstylnego.

  • Polacy zmniejszają wydatki na ubezpieczenia

Szukając oszczędności w domowych budżetach coraz więcej Polaków ogranicza wydatki na ubezpieczenia. Według nieoficjalnych danych w ujęciu rocznym sprzedaż ubezpieczeń majątkowych spadła w trzecim kwartale o 0,6 proc., a ubezpieczeń na życie o 3,7 proc., mimo że dwa pierwsze kwartały były jeszcze pozytywne.