Gazeta Wyborcza

  • I po co ten klient dzwoni

Polski klient jest zmęczony sposobem, w jaki traktuje go obługa. Zazwyczaj wygląda to tak: - Co innego powiedział konsultant, a co innego pracownik w biurze operatora – mówi Józef Bałagan z biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie – podaje GW.

Ale nadchodzi nowy trend: ludzie chcą płacić więcej – za lepsze traktowanie – pisze gazeta.

  • Uwaga, przybywa nam funduszy bez duszy

Polscy spece od funduszy inwestycyjnych pozazdrościli legendarnemu Jamesowi Simonsowi, który od 20 lat prawie zawsze wygrywa na giełdzie. I na wyścigi tworzą fundusze, którymi zarzadzają komputery – pisze GW.

Jak podaje gazeta, w ostatnich miesiącach do sprzedaży weszło kilka funduszy, w których rolę zarządzających przejmują bezduszne komputery, algorytmy i matematyczne wzory.

Polska The Times

  • Szwecja nie pęka przed kryzysem

Szwedzka gospodarka znakomicie poradziła sobie z recesją w 2009 roku. Wszystko dzięki reformom, jakie tamtejsze władze przeprowadziły jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku – pisze Tom Halpin na łamach gazety.

Pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, niewypłacalne banki, deficyt w budżecie, który już dawno przekroczył wartośc PKB danego państwa, niekonkurencyjny przemysł. Na początku lat 90. wszystkie te bolączki dotknęły Szwecję, która jest dziś jedna z najsilniejszych europejskich gospodarek.

Puls Biznesu

  • Budowlańcy tworzą front przeciw GDDKiA

Drogowa dyrekcja zjednoczyła firmy budowlane, które na co dzień ze sobą konkurują. Kwestią sporną były zasady budowy polskich dróg. >>> Czytaj więcej

  • Prywatyzacja poprawi płynność KFD

Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), który w ostatnich latach finansował miliardowe inwestycje w autostrady, ledwo wiąże koniec z końcem. Niewypłacalny fundusz drogowy może jednak dostać część pieniędzy ze sprzedaży akcji spółek skarbu państwa. >>> Czytaj więcej

  • Komputronik idzie śladem Apple’a i Sony

Poznański Komputronik, który boryka się z problemami związanymi z przenoszeniem się handlu sprzętem komputerowym do sieci, ma nowy plan. Chce zredukować liczbę małych, stacjonarnych salonów i zastąpić je megastore’ami, z których pierwszy powstanie w Warszawie i będzie miał powierzchnię 2 tys. metrów kwadratowych. W sklepach mają się odbywać wydarzenia związane z premierą nowych produktów czy też turnieje gier.

Rzeczpospolita

  • Dopłaty mają uratować polski rynek aut

Związek Dealerów Samochodów złoży w przyszłym tygodniu do rządu projekt programu dopłat państwowych do zakupu nowych samochodów w zamian za oddanie na złom starego auta. Za zezłomowanie pojazdu mającego ponad 15 lat właściciel otrzymałby dopłatę w wys. 7 tys. zł, co pozwoliłoby ożywić rynek. Podobne dopłaty wprowadzono już w 19 krajach UE i według europejskiego stowarzyszenia branżowego wszystkie na tym skorzystały. Polscy eksperci obawiają się jednak, że projekt nie ma szans na akceptację, ponieważ ewentualne korzyści finansowe dla państwa przyszłyby z pewnym opóźnieniem.

  • Rynek pracy coraz słabszy

Przedsiębiorcy coraz częściej rozważają redukcję etatów w obliczu słabnącej koniunktury. Według ekonomistów bezrobocie jeszcze w tym roku może przekroczyć prób 13 proc. Sytuacja nie nastraja optymistycznie szczególnie w budownictwie, a także w mikroprzedsiębiorstwach z różnych branż. W internecie sporo jest jednak ofert dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, najlepiej posiadających dwa lub trzy rodzaje kwalifikacji.