W tym tygodniu odbędzie się spotkanie bankowców z przedstawicielami NBP i KNF, którego celem jest zwiększenie liczy transakcji na rynku międzybankowym – dowiedział się DGP.
W organizowanym przez Związek Banków Polskich spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele ACI Polska, stowarzyszenia dilerów bankowych, które odpowiada za fixing WIBOR-u – podstawę do ustalania oprocentowania większości kredytów dla firm, a także kredytów hipotecznych.
Od głębokości rynku pożyczek międzybankowych, czyli liczby i wartości transakcji zawieranych ze sobą przez banki, zależy jakość WIBOR-u. – Skoro te stawki są podstawą pozycji bilansowych banków, zależy nam na tym, aby uczestników było jak najwięcej. Absolutnie konieczny jest udział największych banków – zaznacza Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.
Tymczasem uczestników fixingu WIBOR-u jest coraz mniej. W ubiegłym tygodniu rezygnację zgłosił Bank BGŻ. Powody? „Nie komentujemy tej decyzji” – przekazało nam biuro prasowe banku. Latem z udziału w fixingu WIBOR-u zrezygnował Deutsche Bank Polska, a na przełomie roku został z niego usunięty Bank Handlowy.
Fixing WIBOR-u w uproszczeniu polega na tym, że jego uczestnicy zgłaszają stawki, po jakich mogą zawrzeć transakcje z innymi uczestnikami rynku. Na podstawie tych zgłoszeń jest obliczana obowiązująca w danym dniu stawka. Główna różnica między WIBOR-em a skompromitowanym w ostatnim czasie manipulacjami londyńskim LIBOR-em polega na tym, że u nas inni uczestnicy rynku mogą sprawdzić stawki zgłaszane przez innych – domagając się przeprowadzenia transakcji.
Reklama
Specjaliści podkreślają, że o ile pożyczek na najkrótsze terminy nie brakuje, o tyle w dłuższych są one rzadkie. Tymczasem oprocentowanie kredytów zależy najczęściej od WIBOR-u trzy- i sześciomiesięcznego. Sposobem na ożywienie rynku w takich dłuższych terminach mogłoby być – zdaniem przedstawicieli branży – zmodyfikowanie narzucanych przez nadzór norm płynności w bankach. Dziś pożyczka z innego banku nie poprawia takich wskaźników.
Po wybuchu kryzysu utrzymywała się duża różnica między stopami WIBOR a podstawową stopą NBP. W ostatnich miesiącach, po tym jak rozpoczęła się dyskusja na temat stawek na rynku międzybankowym, WIBOR systematycznie się obniżał i obecnie spread jest na poziomie sprzed kryzysu.