Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej, a turyści wypoczywający nad Adriatykiem będą płacili mniej - dzięki obniżce VAT-u. Jednak już od początku roku w Chorwacji obowiązuje obniżona, 10-procentowa stawka na usługi. Szef ośrodka chorwackiej informacji turystycznej w Warszawie Bojan Baketa mówi IAR, że jest to szansa na jeszcze większą liczbę gości.

"Ceny będą konkurencyjne, a wejście do UE połączone z obniżeniem VAT- u spowoduje wzrost liczby turystów" - przekonuje Bojan Baketa. W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło ponad pół miliona Polaków, co oznacza 12 procentowy wzrost w stosunku do roku 2011. Prezydent Bronisław Komorowski, ratyfikując w grudniu traktat akcesyjny Chorwacji, podkreślał, że składając podpis pod dokumentem czynił to nie tylko z sympatii do tego kraju.

W ten sposób Polska wyraziła też swoje poparcie dla rozszerzania Unii o kolejnych członków. Prezydent przypomniał, że Polska również miała swój wkład w przyszłe członkostwo Chorwacji. Traktat akcesyjny został bowiem podpisany w czasie naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Wiceszef Katedry Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim Piotr Wawrzyk przekonuje w rozmowie z IAR, że wejście Chorwacji do Unii będzie ważnym politycznym sygnałem dla innych krajów bałkańskich. "Niezależnie od tego jak się rozwija kryzys w Europie droga do Wspólnoty jest otwarta" - twierdzi Piotr Wawrzyk.

Ekspert dodaje, że wejście do Unii Europejskiej załagodzi spory terytorialne między Chorwacją a Słowenią. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później., a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku.

Reklama