Był biznesmenem działającym w branży gazowej, przez swoją firmę Bartimpex przez wiele lat współwłaścicielem Europolgazu, zarządzającego polskim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego.

Informację o śmierci Gudzowatego potwierdzili Informacyjnej Agencji Radiowej pracownicy Bartimpexu.

Biznesmen znany był ze swoich dobrych kontaktów z politykami.

W 2008 Aleksander Gudzowaty z majątkiem 3,7 miliarda złotych był notowany na 9. miejscu na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" oraz na 56. miejscu na liście stu najbogatszych osób Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Na liście najbogatszych Polaków Forbesa w 2012 roku Aleksander Gudzowaty z majątkiem o wartości 770 mln zł znalazł się na 25. pozycji. Jego syn Tomasz Gudzowaty z majątkiem 760 mln zł znalazł się na 26. miejscu tej samej listy.

Do majątku doszedł w latach 90., kupując od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w zamian za żywność i artykuły przemysłowe.

Wcześniej, na przełomie lat 80. i 90. był dyrektorem centrali handlu zagranicznego Kolmex. Potem założył małą spółkę handlową Garo, którą następnie przekształcił w Bartimpex. Firma ta jest spółką rodzinną, w której Aleksander Gudzowaty zachował akcje uprzywilejowane, dające mu 64 procent głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Pod koniec lat 90. Gudzowaty wszedł w konflikt, zarówno z ówczesnym rządem premiera Jerzego Buzka, jak i Gazpromem. Nowy zarząd tej firmy nie chciał respektować umów wynegocjowanych wcześniej i starał się usunąć Gudzowatego z rynku handlu gazem.

Aleksander Gudzowaty założył Fundację Crescendum Est Polonia, wspomagającą wybitnie uzdolnionych młodych artystów i naukowców. Zasiadał też w Radzie Gubernatorów Centrum Peresa dla Pokoju. W 2009 roku został uhonorowany w Nowym Jorku wyróżnieniem Anti-Defamation League za prace na rzecz obrony mniejszości narodowych. Niedawno wrócił z Jerozolimy, gdzie uczestniczył w pracach nad powołaniem Światowego Centrum Tolerancji.

Urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi. Ukończył studia ekonomiczne na wydziale handlu zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Działał w ruchu studenckim. W latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących polski przemysł lekki.

Syn Aleksandra Gudzowatego z pierwszego małżeństwa - Tomasz, jest znanym fotografikiem, wielokrotnie nagradzanym w Konkursie World Press Photo.