Znaczenie tej ustawy dla polskich sił zbrojnych i dla naszej obronności jest kolosalne - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej senator Jarosław Lasecki z Platformy Obywatelskiej. Sprawozdawca senackiej komisji obrony narodowej uważa, że ustawa zapewni, w perspektywie dziesięcioletniej, stabilne finansowanie programu obrony powietrznej kraju.

„Bo tak naprawdę po raz pierwszy będą konkretne pieniądze na konkretne rzeczy. W przeciągu 10 lat będzie to między 16 a 28 miliardów złotych w zależności od wzrostu PKB”- mówi.

O przyjętej dziś przez Senat ustawie dobrze mówi również senator Władysław Ortyl z Prawa i Sprawiedliwości. Szef senackiej komisji obrony narodowej jest zdania, że sojusze sojuszami, ale przede wszystkim powinniśmy sami zadbać o nasze bezpieczeństwo. W rozmowie z IAR senator przekonuje, że do tej pory była taka doktryna czy twierdzenie rządzących, że nie ma zagrożeń zewnętrznych. „Niestety te zagrożenia są, bardziej lub mniej realne, ale są. I ta ustawa to krok w dobrym kierunku” - powiedział.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zakłada, że cały coroczny wzrost nakładów na siły zbrojne, wynikający ze wzrostu gospodarczego będzie przeznaczony na finansowanie wieloletniego programu wyposażenia Sił Zbrojnych w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Ustawa zakłada dodatkowo, ze nie może to być mniej niż 20 procent środków przeznaczonych na modernizację techniczną wojska. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Reklama