Otrzymanie wypełnionego formularzu PIT-40A zwalnia podatnika z obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego. Złożenie dodatkowej deklaracji czeka jednak tych, którzy przy rocznym rozliczeniu zamierzają dokonać dostępnych odliczeń lub uzyskali inne dochody.

W przypadku podatników otrzymujących emeryturę lub rentę, organ rentowy, podobnie jak przy osobach pracujących pracodawca, zobowiązany jest w ciągu roku podatkowego do poboru comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Dochód stanowią tu wypłacane emerytury, świadczenia przedemerytalne, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego.. Po upływie każdego roku, organ rentowy sporządza i przekazuje podatnikowi informację na druku PIT-40A o wypłaconych emeryturach i rentach. Co ważne, jest ona wystarczająca także na potrzeby rocznego zeznania podatkowego.

Za rozliczenie z fiskusem odpowiada ZUS

Inaczej, niż reszta podatników, emeryci i renciści, jeśli nie osiągnęli w 2012 r. innego przychodu niż z wypłaconych przez organ rentowy świadczeń, nie muszą składać w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Warto zaznaczyć, że dotyczy to wszystkich osób, które chociażby przez jeden miesiąc roku podatkowego otrzymywały jakiekolwiek świadczenie.

To ZUS lub KRUS przejmują rolę płatnika podatku dochodowego, a co za tym idzie, obowiązek sporządzenia oraz przedłożenia rocznego obliczenia podatku dochodowego właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu oraz samemu podatnikowi. Jeżeli w trakcie roku podatnik nie uzyskał innych dochodów ponad te, które zostały wykazane w PIT-40A, formularz ten stanowi wystarczającą formą rozliczenia z fiskusem –nie trzeba już składać rocznego zeznania PIT.

Reklama

Kiedy samo otrzymanie PIT-40A nie wystarczy

W sytuacji jednak, gdy emeryt lub rencista osiągnął w trakcie rozliczanego okresu dochody z innych źródeł, np. z tytułu sprzedaży nieruchomości czy umowy zlecenia, zobligowany będzie do złożenia odpowiedniego dla danych dochodów formularzu zeznania podatkowego.

O czym także warto pamiętać, samodzielne złożenie zeznania podatkowego będzie wymagane, jeśli osoba otrzymująca świadczenie od organu rentowego będzie chciała skorzystać z możliwości rozliczenia przysługujących jej ulg podatkowych, przykładowo z ulgi na Internet, a także odliczenia od osiągniętego dochodu przekazanych darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odpowiednim drukiem będzie PIT-36 lub PIT 37. Dotyczy to także tych osób, które zamierzają wnioskować o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.