W czerwcu, w stosunku do danych sprzed roku, znacznie zmniejszył się eksport. Chiny odnotowały największy spadek wysyłanych za granicę dóbr i usług od 2009 roku. Import także maleje, choć w dużo mniejszym stopniu.

>>> Czytaj też: Chiny mają większą gospodarkę od USA – tak uważają ludzie na świecie

Chiński eksport do państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zmniejsza się czwarty miesiąc z rzędu. Ekonomiści oczekiwali, że wzrośnie, tymczasem wskaźnik ten w porównaniu do ubiegłego roku zmniejszył się o 3,1 proc. Wartość importu spadła o 0,7 proc., podczas gdy w maju zmniejszyła się o 0,3 proc. Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin w czerwcu wzrosła natomiast do 27,1 miliardów dolarów.

"Spadek chińskiego eksportu w czerwcu o 3,1 proc. w skali roku jest kolejnym dowodem na to, że tamtejsza gospodarka przeżywa dawno niewidziane problemy, a przedłużająca się stagnacja globalnej gospodarki daje się jej coraz bardziej we znaki" - napisali analitycy Home Broker w komentarzu prasowym.

Reklama

>>> Czytaj też: Chińska bańka kredytowa zagraża całemu światu

Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż przewidywano w styczniu. "To będzie oznaczać praktycznie brak progresu w porównaniu z 2012 r., kiedy tempo rozwoju gospodarczego wyniosło 3,2 proc." - wyjaśnia Home Broker.

Najnowsze dane makro wywołują niepokój o chińskie PKB w tym roku. Wzrost chińskiej gospodarki co roku odnotowuje coraz niższe wartości. W drugim kwartale tego roku wyniósł według prognoz około 7,5 proc. To o 0,2 proc. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku i o 0,4 proc. niż w ostatnim ubiegłego.

>>> Polecamy: Kryzys gospodarczy może być testem dla relacji Chin i Hongkongu