Dziennik Gazeta Prawna

  • Unia oszczędza, a zadłużenie rośnie

Im ostrzejsze były cięcia, tym dziury w budżetach robią się większe i głębsze. W najgorszej sytuacji są kraje należące do unii walutowej. Takie wnioski płyną z najnowszych danych Eurostatu o zadłużeniu. Czytaj całość >>>

  • Stolica podpięta do autostrady
Reklama

W najbliższych dniach (wykonawca nie wyklucza, że już w ten weekend) zostanie otwarty pierwszy odcinek trasy ekspresowej S2 w Warszawie. Czytaj całość >>>

  • Rozwód dla biznesu

W Warszawie i Łodzi rozpada się 45 proc. małżeństw. Na ich gruzach buduje się nowa branża. Rozstanie może być łatwe i miłe – przekonują reklamy. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita

  • Nyski sposób na bezrobocie

Powiat nyski znalazł skuteczny sposób na redukcję liczby bezrobotnych – Nysa oferuje długotrwale bezrobotnym pracę na minimum miesiąc za 1600 zł. Na blisko 900 osób, którym zaproponowano roboty publiczne 451 odmówiło jej przyjęcia. Gdyby ten program zastosować w całym kraju, można by obniżyć składkę na Fundusz Pracy, a pracodawcy mieliby więcej pieniędzy na inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy.

  • Rostowski powinien być jak kamikadze

W takim kraju jak Polska minister finansów nie powinien mieć ambicji politycznych, ale działać jak kamikadze, mówi prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. W odpowiedzi na zarzuty ministra Rostowskiego, że RPP jest odpowiedzialna za słaby wzrost gospodarczy prezes Belka zaznacza, że zbyt niskie stopy procentowe osłabiłyby złotego i polscy inwestorzy nie byliby zainteresowani inwestowaniem na rynku długu. Uderzyłoby to również w osoby z kredytami we franku. Poza tym Polacy stosunkowo mało intensywnie korzystają z kredytów, więc obniżenie kosztów kredytu ma mniejszy wpływ na wzrost.

  • Awanse po polsku: z gońca na urzędnika

Samorządy omijają konkursy i zatrudniają urzędników w drodze awansu wewnętrznego, i to ze stanowisk pomocniczych. Co gorsza nawet konkursy bywają fikcją. Jak wynika z raportu NIK, do którego dotarł dziennik, urzędnicy przy naborze stosują wybiegi.
Omijane są konkursy i na urzędnicze stanowiska przesuwane są sekretarki, pracownicy obsługi, a w skrajnych przypadkach sprzątaczki.

Gazeta Wyborcza

  • Chcą ujawnić płace

OPZZ przygotuje projekt ustawy wprowadzającej jawność płac w firmach. Do wiadomości publicznej podawane byłyby zarobki wszystkich pracowników i pracodawców. Miałoby to zapewnić jawność poziomu wynagrodzeń m.in. związkowców i elit branżowych. Mogłoby też pomóc w wyrównaniu pensji kobiet i mężczyzn.

  • Skasują system biletowy

Warszawski ZTM planuje wprowadzenie nowego, nowocześniejszego systemu biletowego, wzorując się na systemie londyńskim. Za kilka lat zniknąć miałby obecny system z kartami miejskimi, wprowadzony kosztem 100 mln zł w 2001 roku. Nowy system zakładałby prawdopodobnie podzielenie Warszawy na więcej stref biletowych.

Puls Biznesu

  • Koalicja megawatów

Jest nowy pomysł na rozwiązanie problemów węglowych w energetyce. Polega na połączeniu trzech elektrowni: w Opolu, Kozienicach i Ostrołęce. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że projekt jest na razie analizowany przez resort skarbu oraz zarządy poszczególnych spółek. Strony nie komentują sytuacji, choć nieoficjalne źródła wskazują, że to inicjatywa oddolna, która na razie w ministerstwie nie wzbudziła entuzjazmu.

  • Zaostrza się polsko-czeski konflikt o żywność

Czescy odbiorcy polskiego mięsa mają dodatkowe kontrole i są szykanowani przez tamtejsze służby, mówi prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński. Konflikt polsko-czeski może się zaostrzyć, bo ministrem rolnictwa w Czechach został Miroslav Toman, który w styczniu jako szef Czeskiej Izby Żywnościowej postulował zawieszenie importu polskiej żywności.