Prezentujemy przegląd najciekawszych wiadomości o tematyce gospodarczej z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Europejskie banki w tarapatach: straty w co trzecim kraju

Nowe dane publikowane przez Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdzają, w jak groźnej sytuacji jest wiele systemów bankowych państw UE. Poza krajami skandynawskimi i niektórymi państwami Europy Wschodniej żaden sektor bankowy nie osiąga rozsądnego poziomu dochodowości, a w jednej trzeciej krajów notowane są straty. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

Reklama
  • Kosztowne projekty za… 8 proc. ceny

Trwa mordercza wojna cenowa projektantów dróg i linii kolejowych. Dla przykładu, najtańsza oferta na projekt modernizacji linii E-30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice była prawie 12 razy tańsza od kosztorysu – pisze Puls Biznesu. Eksperci przestrzegają jednak, że kierowanie się kryterium najniższej ceny w przetargach może skutkować koniecznością przeprowadzania zmian projektowych, co często nawet podwaja koszty budowy.

  • Polski medyczny smartfon rusza na podbój obu Ameryk

Medicalgorithmics, polska telemedyczna spółka notowana na NewConnect, przygotowała plan ekspansji za granicą. Chce wypromować swój flagowy produkt, smartfon monitorujący pracę serca, w Brazylii i Kanadzie. Ma też w planach przejęcie brytyjskiej spółki telemedycznej. Obecnie prowadzi zaawansowane negocjacje. Zdaniem analityków, Medicalgorithmics to jedna z ciekawszych spółek medycznych na giełdzie. Jej produkt ma szansę na globalny sukces.

  • Inwestycje wyschną bez unijnej kroplówki

Okres przejściowy między starą a nową perspektywą unijną będzie oznaczał obniżenie inwestycji i wzrost deficytu państwa – pisze Puls Biznesu. Rok 2014 będzie praktycznie pozbawiony konkursów, dotacje będą płynąć, ale tylko na projekty już zrealizowane przez inwestorów. Przyszłoroczną posuchę inwestycyjną ma ograniczyć rządowy program Inwestycje Polskie, ale eksperci podkreślają, że nie będzie w stanie odwrócić negatywnego trendu. Z tego względu, dla polskiej gospodarki w przyszłym roku najważniejsze będą eksport, inwestycje prywatne i konsumpcja.

  • Polak chce być swoim własnym szefem

Ponad 70 procent dorosłych Polaków rozważało w ostatnich latach założenie własnej firmy - pisze Puls Biznesu. Główne motywacje to: samodzielność, elastyczny czas pracy i dodatkowy dochód. Najintensywniej o prowadzeniu własnego biznesu myślą osoby młode w wieku 25-34 lata. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • SKOK brakuje kapitału

Z opublikowanego wczoraj raportu KNF o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wynika, że instytucje te mają coraz większe problemy z brakiem kapitału. W I kwartale roku ich fundusze obniżyły się o 160,5 do 201,6 mln zł. Taki spadek wynika m.in. z nowych przepisów ministerstwa finansów, według których kasy muszą tworzyć dodatkowe odpisy na przeterminowane kredyty. Wg KNF SKOK potrzebują obecnie 525 mln zł, żeby bezpiecznie funkcjonować.

  • Długi eurobankrutów do redukcji

Kraje UE, które zostały objęte programami oszczędności, zanotowały rekordowy wzrost długu publicznego. W Grecji, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i na Cyprze wzrost ten był dwucyfrowy. Rozwiązaniem byłoby darowanie krajom części długu, tak jak w przypadku Grecji, ale w tej chwili nie jest to już możliwe. Mogłoby to bowiem wywołać panikę na rynkach i rozprzestrzenienie się kryzysu.

Gazeta Wyborcza

  • Siedem powodów, dla których OFE są ważne dla giełdy

Według „GW” likwidacja OFE mogłaby mieć zły wpływ na warszawską giełdę. Wśród możliwych złych konsekwencji wymieniana jest utrata realnego kapitału, utrata stabilności, obniżenie płynności, groźba wrogich przejęć czy brak finansowania dla firm prywatnych.

  • Marki sprzed lat wracają na rynek

Po odkurzonej jakiś czas temu marce Frugo, na półki sklepów – bez rozgłosu i reklamy – wróciło piwo 10,5. Znany w latach ’90 trunek przywróciła do życia Kampania Piwowarska, która jest właścicielem takich marek jak Lech czy Tyskie. Piwo zostało wprowadzone do małych osiedlowych sklepów w limitowanej serii, w ramach testu konsumenckiego. Według hurtowników sprzedaje się świetnie.