Dane napływające ostatnio z USA, zwłaszcza piątkowy raport o zatrudnieniu, jak dotąd najwyraźniej nie oferują wystarczającego poparcia dla „perspektyw ograniczania”; musimy teraz rozważać kolejne rejony wsparcia dla "zielonego”.
Dane w opublikowanym w piątek raporcie o zatrudnieniu nie były wystarczająco mocne, aby podtrzymać zainteresowanie wypowiedziami Rezerwy Federalnej na temat ograniczania skupu aktywów, gdyż amerykańskie papiery skarbowe odnotowały gigantyczną zwyżkę po publikacji nieciekawych danych, co najwyraźniej zaskoczyło rynek po tym, jak przed publikacją narastały oczekiwania dość mocnych wyników. Jestem trochę zaskoczony tym, że spadek stopy bezrobocia do 7,4 proc. nie przyciągnął nieco więcej uwagi, ale przypuszczam, że rynek obawia się, iż ten wskaźnik utracił nieco na znaczeniu, gdy Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że nie zadowoli się jedynie jego spadkiem, jeśli będzie on wynikać przede wszystkim z niskiego współczynnika aktywności zawodowej. Bardzo słabe zarobki z tytułu wynagrodzenia i niewielki spadek liczby godzin przepracowanych tygodniowo, przedstawione w piątkowym raporcie, również mogły na tym zaważyć.

Dane gospodarcze i zapadnia dla dolara nowozelandzkiego

Krótka relacja z opublikowanych danych na początek tygodnia:

• W Chinach opublikowano prężny wskaźnik PMI dla usług (bez zmian na poziomie 51,3 pkt. oznaczającym ledwo ekspansję w ankiecie HSBC/Markit; natomiast wyniki oficjalnej ankiety w lipcu lekko podskoczyły do 54,1 pkt.)
• Dane opublikowane w Australii były fatalne; sprzedaż detaliczna bez zmian, a wynik ankiety AiG dla usług był najgorszy od początku 2009 r.
• Nowa Zelandia: Chociaż australijskie dane były kiepskie, AUD/NZD, jedna z par w krainie G10, która znajduje się w najsilniejszym trendzie (spadkowym!), na początku tygodnia gwałtownie podskoczyła do góry, gdy wczoraj Chiny ogłosiły zakaz importu nowozelandzkiego mleka w proszku. Nową Zelandię określono mianem "mlecznej Arabii Saudyjskiej”, więc jakiekolwiek zagrożenie dla najważniejszego towaru eksportowego tego kraju jest poważną kwestią. Ta historia plus ostatecznie prawdopodobny powrót do średniej wśród danych z Nowej Zelandii może oznaczać, że dni wyjątkowo dobrych wyników dolara nowozelandzkiego mamy już w lusterku wstecznym.

Reklama

Wykres: EUR/USD

EUR/USD rzeczywiście odnotował w piątek ostry zwrot, ale miejcie na uwadze, że przed nami publikacja wskaźnika ISM dla sektora pozaprzemysłowego, które mogą zakwestionować to odbicie, jeśli dane będą szczególnie mocne. Ku górze jest wiele oporu w postaci lokalnych maksimów, opadających linii trendu, itp... A poza tym mamy sierpień, więc test 1,3400/1,3500 to wszystko, czego bym się spodziewał w perspektywie krótkoterminowej; skłaniam się do opinii, że w nadchodzących tygodniach bardziej prawdopodobne jest, że przyciągać nas będzie 200-dniowa średnia ruchoma, a nawet poziom 1,3000.

Co dalej?

Dziś rano USD/JPY przebił się z powrotem w dół przez kluczowy poziom dziennej chmury Ichimoku na 98,77; zwróćcie nie niego uwagę, jak również na to, czy dolna granica chmury oraz faktyczne niedawne minimum na 97,55 będą w stanie wytrzymać presję – jeśli lokalne wsparcie na tym poziomie się nie utrzyma, w kartach możemy mieć test minimów ku dołowi poniżej 94,00 oraz w kierunku wznoszącej się 200-dniowej średniej ruchomej. W sierpniu USD/JPY może być bardziej zmienny niż dolar amerykański/Europa.

Obserwujcie, czy wyniki amerykańskiej ankiety ISM dla sektora pozaprzemysłowego dokończą krótkoterminowej porażki „zielonego”, czy też wzbudzą nadzieje, że te najnowsze rejony wsparcia dla dolara wobec głównych walut europejskich się utrzymają. Pamiętajcie, że jest sierpień, kiedy większość Europy wolałaby w ogóle przestać handlować, więc strzeżcie się sygnałów technicznych, zwłaszcza tych kierunkowych…

Dziś wieczorem mamy posiedzenie Reserve Bank of Australia; jest bardzo prawdopodobne, że obetnie on stopy procentowe o 25 punktów bazowych, gdyż kampania osłabiania dolara australijskiego wypowiedziami jak do tej pory okazała się skuteczna, a malejące spready stóp procentowych same z siebie przekonują. Poziom 0,9000 jest kluczowym oporem, jeśli dolar australijski będzie próbował się nieco skonsolidować po publikacji tej informacji.

W dalszej części tego tygodnia kolejnym ważnym momentem jest opublikowanie przez Bank of England raportu dotyczącego inflacji, w którym Carney może prawdopodobnie przedstawić obszerne informacje na temat polityki w przyszłości w kwestii okresu, w jakim polityka nadal będzie akomodacyjna, czemu może towarzyszyć również ewentualne wprowadzenie progów dla polityki.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Chiny – wskaźnik PMI dla sektora pozaprzemysłowego w lipcu wyniósł 54,1
pkt. wobec 53,9 pkt. w czerwcu.
• Australia – wskaźnik wyników w usługach wg AiG w lipcu wyniósł 39,4 pkt. wobec 41,5 pkt. w czerwcu.
• Australia – sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o +0,0 proc. m/m wobec przewidywanych +0,4 proc.
• Chiny – wskaźnik PMI dla usług wg HSBC/Market w lipcu wyniósł 51,3 pkt. wobec 51,3 pkt. w czerwcu.
• Szwecja – wskaźnik PMI dla usług w lipcu wyniósł 56,6 pkt. wobec przewidywanych 46,7 pkt. i 44,9 pkt. w czerwcu.
• Hiszpania – w lipcu wskaźnik PMI dla usług wyniósł 48,5 pkt. wobec przewidywanych 47,8 pkt. w czerwcu.
• Włochy – w lipcu wskaźnik PMI dla usług wyniósł 48,7 pkt. wobec przewidywanych 46,5 pkt. i 45,8 pkt. w czerwcu.
• Francja – w lipcu ostateczny wskaźnik PMI dla usług wyniósł 48,6 pkt. wobec pierwotnych szacunków na poziomie 48,3 pkt. oraz 47,1 pkt. odnotowanych
w czerwcu.
• Niemcy – w lipcu ostateczny wskaźnik PMI dla usług wyniósł 51,3 pkt. wobec pierwotnych szacunków na poziomie 52,5 pkt. oraz 50,4 pkt. odnotowanych
w czerwcu.
• Strefa euro – w lipcu ostateczny wskaźnik PMI dla usług wyniósł 50,5 pkt. wobec pierwotnych szacunków na poziomie 49,6 pkt. oraz 48,3 pkt. odnotowanych
w czerwcu.












Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

• Wielka Brytania – wskaźnik PMI dla usług w lipcu (08:30)
• Strefa euro – sprzedaż detaliczna w czerwcu (09:00)
• Stany Zjednoczone – wskaźnik ISM dla sektora pozaprzemysłowego w lipcu (14:00)
• Stany Zjednoczone – Wystąpienie Fishera z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (15:45)
• Wielka Brytania – sprzedaż porównywalna (Like-for-Like) w lipcu wg BRC (23:01)
• Australia – bilans handlowy w czerwcu (01:30)
• Australia – indeks cen domów w II kwartale (01:30)
• Australia – decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (04:30)