Dziennik Gazeta Prawna

  • Pieniądze omijają Polskę wschodnią

W Polsce wschodniej przybywa znacznie mniej firm z kapitałem zagranicznym niż w innych częściach kraju. Nie pomogły ani unijne, ani krajowe pieniądze, które miały niwelować różnice między najbiedniejszymi regionami i najbardziej rozwiniętymi. >>> Czytaj całość

  • Bitwa o utrzymanie dróg z udziałem 70 przedsiębiorstw
Reklama

GDDKiA stawia na outsourcing. Do wzięcia jest zarządzanie siecią 1,5 tys. km tras krajowych. >>> Czytaj całość

  • Dzieci dopłacą rodzicom do emerytur

Rosyjscy deputowani pracują nad ustawą, która zobowiąże dzieci do transferowania określonej części pensji na rzecz własnych rodziców. >>> Czytaj całość

Puls Biznesu

  • Fortuna do Polski kołem się toczy

Polska ma szanse na dwie megainwestycje motoryzacyjne: fabrykę silników General Motors za półtora miliarda złotych i opon Michelin za 390 milionów. >>> Czytaj więcej

  • Nieruchomości lepiej mierzą zamożność niż PKB

Firma doradcza EC Harris wraz z Centre for Economic and Business Research opracowali własny miernik zamożności krajów, który ma lepiej oddawać rzeczywistość niż PKB. Oblicza on wartość całego majątku zgromadzonego przez kraj, w postaci nieruchomości i infrastruktury, z której mogą korzystać obywatele – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Według ekonomistów z CEBR jest to bardziej miarodajne i lepiej pokazuje realną zamożność państwa. Wśród 30 największych gospodarek świata Polska zajmuje 21 miejsce – łączna wartość aktywów wynosi u nas 1,74 bln USD. Według prognozy, w ciągu 10 lat ma ona wzrosnąć o 30 proc.

Gazeta Wyborcza

  • Amerykanie kupują „made in USA”

Amerykanie coraz chętniej kupują produkty „made in USA”, ale również sprzedają ich coraz więcej za granicą. Poprawia się też sytuacja na rynku nieruchomości i rośnie liczba miejsc pracy – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Od kilku miesięcy ze Stanów Zjednoczonych docierają optymistyczne wiadomości dotyczące amerykańskiej gospodarki. Stopa bezrobocia spada niemal bez przerwy przynajmniej od dwóch lat i w lipcu wyniosła już 7,4 proc.

Malejące bezrobocie wpływa zbawiennie na rynek wewnętrzny. Amerykanie coraz chętniej kupują produkty wykonane u siebie. Ten trend wyczuwają kolejne firmy, które kuszą amerykańskim pochodzeniem. Niedawno firma Apple zapowiedziała, że jej nowy MacBook Pro będzie nie tylko zaprojektowany w Kalifornii, ale również wyprodukowany w USA.

  • Hausner: nasza gospodarka przyspiesza, ale…

Wyjście ze spowolnienia bez eksportu byłoby niemal niemożliwe. Bez inwestycji będzie trudne i długotrwałe – wynika z raportu opracowanego pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera.

Raport powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zdaniem analityków dołek spowolnienia mieliśmy w I kw., teraz będziemy zwiększać tempo wzrostu. Pod koniec roku możemy liczyć na nawet na 2,5 wzrost PKB.

  • Ameryka pozywa Bank of America

Pozew złożony w sądzie w Charlotte w Karolinie Północnej, gdzie mieści się centrala Bank of America (BofA), dotyczy sprzedaży derywatów hipotecznych w lutym 2008 roku za 850 mln dol. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że bank oszukał inwestorów, którzy w efekcie stracili ponad 100 mln dol.

BofA kategorycznie odrzuca zarzuty. – Te kredyty zostały sprzedane doświadczonym inwestorom, którzy mieli pełen dostęp do dokumentacji i wiedzieli, co robią – mówił rzecznik banku Lawrence Grayson.

  • Milioner ma wyglądać na milionera

Polaków ciągle traktuje się na świecie jako ludzi gorszych. Jeśli więc robię biznes w wysokiej lidze, tym bardziej muszę mieć wszystkie atrybuty osoby, która gra w wysokiej lidzie – mówi w wywiadzie dla „Dużego Formatu” Janusz Filipiak, prezes Comarchu.

Z moich obserwacji i rozumienia ewolucji wynika, że świat zmierza w takim kierunku, aby podstawowy poziom życia wszyscy mieli zapewniony. Nikt nie będzie głodny, nie będzie mu zimno ani nie będzie nieubrany. Niezależnie od tego, czy pracuje czy nie. […] Natomiast jednostki, które lubią pracować, mają talent i ciągną całe społeczeństwo, będą miały możliwość posiadania kominów pałacowych, których nikt się nie czepia – mówi Filipiak.

Rzeczpospolita

  • Rząd zaoszczędzi, ale nie na urzędnikach

Ministerstwa deklarują oszczędności na prawie wszystkim, tylko nie na urzędnikach – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Premier nakazał swoim ministrom, że cięcia konieczne w ramach nowelizacji budżetu na 2013 w wysokości 8,5 mld zł nie mogą dotykać obywateli, a wielu ministrów dodało do tego także ochronę stanowisk pracy urzędników. Zwolnień nie planują między innymi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ani Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Budżetowa administracja oszczędzać ma przede wszystkim na wydatkach bieżących, drobnych inwestycjach i rezerwach celowych – wynika z informacji zebranych przez „Rz” z kilkunastu urzędów.

  • Polskie sery podbijają zagraniczne rynki

Eksport naszych serów i twarogów może w tym roku przekroczyć 600 mln euro. Duża w tym zasługa popytu w Rosji. „Ubiegły rok był bardzo udany dla polskich eksporterów sera. Ten rok powinien być jeszcze lepszy, o czym świadczą dobre wyniki w pierwszych jego miesiącach” – powiedział „Rzeczpospolitej” Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Od stycznia do maja tego roku sprzedaliśmy za granicę sery i twarogi warte 260 mln euro, czyli o ponad 19 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym ubiegłym roku eksport tych produktów poszedł w górę o 13 proc. i przekroczył 550 mln euro. Jeszcze w ubiegłym roku głównym odbiorcą naszych serów byli Czesi – obecnie wyprzedzili ich Rosjanie.

  • Polimex-Mostostal powinien wrócić do korzeni

W ciągu kilku najbliższych lat Polimex stanie się prawdziwą perełką polskiej branży przemysłowej - przekonuje w rozmowie z „Rz” Gregor Sobiech, prezes Polimeksu-Mostostalu. Polimex-Mostostal powinien wrócić do korzeni (…). Zamierzamy rozwinąć działalność w sektorze budownictwa przemysłowego: szczególnie w energetyce, chemii i petrochemii – dodaje Sobisch. I, jak zapewnia, kierowana przez niego firma przyszły rok zamierza zakończyć około zera, w 2015 wykazać zyski, a 2016 rok zamknąć zyskiem satysfakcjonującym akcjonariuszy. Cała rozmowa w „Rzeczpospolitej”.