Dziennik Gazeta Prawna

  • Koniec recesji w strefie euro, ale usuwanie skutków potrwa

Dziś Eurostat opublikuje wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej oraz strefie euro w II kw. tego roku i według wszelkiego prawdopodobieństwa będą one pozytywne. PKB całej Unii wzrośnie po raz pierwszy od trzech kwartałów, strefa euro przełamie fatalną passę sześciu kolejnych kwartałów spadku. Przesłanek do optymizmu jest sporo. Czytaj więcej >>>

  • 20 lat wolności odbiło się Polakom na psychice
Reklama

Depresje, zaburzenia wynikające z uzależnień, nerwice i upośledzenia umysłowe – w ciągu ostatnich dwóch dekad drastycznie wzrosła liczba Polaków cierpiących na lżejsze i cięższe choroby związane z psychiką. Czytaj więcej >>>

  • Konia z rzędem temu, kto zrozumie ustawę deweloperską

Sądy muszą rozstrzygać wątpliwości związane z obowiązującymi od ponad roku przepisami. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) w tym miesiącu zamierza rozesłać do swoich członków ankietę, w której wskażą oni, co należy ich zdaniem zmienić w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli w ustawie deweloperskiej. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Ożywienie puka do drzwi

Ożywienie gospodarcze puka do drzwi - czytamy w Pulsie Biznesu. Według Eurostatu, dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wzrosła w czerwcu do 5.3 procent. W całej Unii wyższą dynamikę zanotowała tylko Rumunia. Zdaniem gazety, nasz przemysł wyraźnie wraca do dawnej, dobrej formy. Dzieje się tak głównie dzięki zamówieniom eksportowym. Niemiecka gospodarka - nasz główny partner handlowy - również odbiła się od dna, a tamtejszy przemysł przyspiesza. Gazeta zauważa jednak, że nie tylko Zachód wspiera polski eksport i produkcję. Nasze firmy coraz odważniej wchodzą na nowe rynki zbytu. Czytaj więcej >>>

  • Orlen uszczęśliwi świat fenolami

Startuje najważniejszy projekt petrochemiczny paliwowego koncernu wart 1 mld zł. Orlen szykuje się do budowy instalacji do produkcji fenolu w Płocku. Cieszą się Azoty – największy odbiorca fenolu w Polsce, Paged kupujący fenol w Finlandii i analitycy – pisze Puls Biznesu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, instalacja może ruszyć już w 2017 roku. Obecnie Orlen produkuje 50 tys. ton fenolu rocznie. Po uruchomieniu inwestycji będzie produkował cztery razy więcej.

  • PAIIZ sięgnie firmom do kieszeni

Rządowa agencja pomoże firmom planującym zagraniczną ekspansję. Nie ma jednak nic za darmo. PAIIZ przewiduje system opłat za korzystanie z usług agencji – pisze Puls Biznesu. Trzeba będzie zapłacić m.in. za kojarzenie z partnerami biznesowymi za granicą, przelot czy ochronę. PAIIZ podkreśla, że w agencje na całym świecie działają odpłatnie. Firmy są otwarte na propozycje, o ile poziom usług będzie wysoki. Na razie jednak narzekają na kiepskie wsparcie ze strony PAIIZ.

Rzeczpospolita

  • Pensje rosną tak jak biznes

Zarobki bardzo silnie zależą od miejsca zamieszkania. Średnia pensja w Polsce różni się między powiatami – najwyższa jest od lat w powiecie lubińskim, gdzie siedzibę ma KGHM, a najniższa w powiecie kępińskim, gdzie wynosi ona 2350 zł. Z danych GUS wynika, że sama lokalizacja nie jest dla zarobków tak ważna, jak obecność dużych firm. Tam, gdzie one działają, zarobki są wyższe – nawet w regionach, które ogółem są biedniejsze.

  • Operatorzy mobilni powalczą z Internetem

Przełom sierpnia i września to ważny okres dla operatorów telekomunikacyjnych. Liczą oni na zainteresowanie swoimi produktami wśród rodziców uczniów, a także studentów. T-mobile może rozwinąć usługi w technologii LTE, na częstotliwości szybkiego Internetu czeka też Play. Operatorzy będą też promować urządzenia mobilne.

  • Powracającego zatrudnię

Centra usług chętnie zatrudniają powracających z emigracji Polaków. Cenią one bowiem dobrze rozwinięte kompetencje językowe i doświadczenie zdobyte w pracy za granicą. Często firmy takie organizują rekrutacje nawet poza Polską, tam, gdzie mieszkają potencjalni pracownicy – w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwecji. Emigranci poza językiem i kompetencjami mają też przewagę nad innymi kandydatami dzięki doświadczeniu w pracy w innej kulturze i w innych realiach, co doceniają międzynarodowe korporacje.

  • ZUS kwestionuje firmy założone przed porodem

Kobiety, które urodziły dziecko niedługo po założeniu firmy, muszą udowadniać ZUS-owi, że prowadziły działalność. W tym celu nie wystarczy wpis do CEIDG – jeśli zakład ubezpieczeń ma wątpliwości, nowa matka może musieć dostarczać dowody prowadzenia firmy, czyli np. faktury, oferty, rachunki. Ubezpieczyciel nie potrzebuje za to żadnych potwierdzeń, żeby pobierać składki. To według radcy prawnego Mirosława Łapanowskiego wykorzystywanie uprzywilejowanej pozycji ZUS-u, który przerzuca na ubezpieczonego swoje własne obowiązki.

Gazeta Wyborcza

  • Rosja wojuje z tirami

Rosja chce wprowadzić dla przewoźników dodatkowe gwarancje finansowe, niezależne od karnetów TIR. Mimo że zapowiedziano to już w zeszłym miesiącu, wciąż nie wiadomo, ile takie gwarancje by kosztowały. Sprawa może jednak ogółem dotyczyć setek milionów euro dodatkowych kosztów, ale także niejasnych przepisów, korupcji i usuwania nierosyjskiej konkurencji z rynku. Obecnie Polska jest liderem rynku przewozowego UE, a Rosja jest dla nas jednym z ważnych odbiorców.

  • Budowa bloków w Opolu rozpocznie się w grudniu?

Bloki energetyczne w Opolu, potrzebne dla zapewnienia Polsce wystarczającej ilości prądu, miały powstawać już latem. Wczoraj spółka z grupy PGE poinformowała jednak o zmianie w umowie – budowa może się rozpocząć najwcześniej w grudniu.