Dziennik Gazeta Prawna 

  •  Emigranci zarobkowi leczą się w Polsce

To dobra i zła wiadomość. Obcokrajowcy i nasza emigracja doceniają polską służbę zdrowia. Lecz traci na tym NFZ. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Podniebne zacofanie Polaków

Co trzeci Polak nigdy nie siedział w samolocie – wynika z badania Homo Homini dla BRE Banku. Jak podaje Eurostat, na tle UE korzystamy z tego środka transportu niezwykle rzadko. Mniej w Europie latają tylko Słowacy – u naszych południowych sąsiadów przypada 0,3 pasażera na każdego obywatela. W Polsce i Rumunii wskaźnik ten sięga 0,5. – Polska jest nadal gospodarką bardziej zamkniętą niż czeska czy węgierska. Mało jest nadal polskich inwestycji na świecie. Stąd i podróży jest mniej – uważa Erik Bergloff, główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Rozwój polskiego rynku lotniczego jest więc tylko kwestią czasu, pisze „Rz”.

  • Opole – największa inwestycja od dekad

Planowana przez PGE (Polską Grupę Energetyczną), największego w Polsce producenta energii, budowa dwóch nowych bloków wytwórczych w Elektrowni Ople wywołuje wiele emocji. Jej skala to precedens na skalę całej krajowej gospodarki. Wznowienie przygotowań do budowy oznacza realizację deklaracji premiera Tuska o tym, że rząd znajdzie sposoby i środki, by nierentowna dotychczas inwestycja została zrealizowana. Będzie to największy kontrakt w historii polskiej energetyki. A także największy projekt infrastrukturalny od czasów PRL. Koszt inwestycji to 9,4 mld zł w ujęciu netto (czyli 11,5 mld zł brutto).

Gazeta Wyborcza

  • Stare lodówki, czyli szara strefa ma się dobrze

Rewolucja w gospodarce śmieciowej sprawiła, że troszczymy się o plastik, papier i zwykłe śmieci. Tymczasem bagatelizujemy inny problem. W Polsce aż 30-40 proc. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochłania szara strefa, a sprzęt przewożony stanowi tylko 60-70 proc. odpadów. Produkujemy elektrośmieci na potęgę. Co roku w naszym kraju powstaje ich 200 tys. ton. Problem jest ogromny, bo większość odpadów to urządzenia wypełnione truciznami lub substancjami szkodliwymi. Przykład? Lodówka, znajdująca się 1 99 proc. domów. W każdej jest olej sprężarkowy, który może skazić glebę i wody gruntowe, a także gazy. Domniemany wpływ izobutanu i cyklpentanu na globalne ocieplenie klimatu ma być 800 razy większy niż C02 (te dwa gazy zastąpiły w lodówkach używany wcześniej, niszczący warstwę ozonową freon). Jeszcze więcej problemów sprawiają świetlówki energooszczędne –wymienia „GW”. Dodatkowo mamy do czynienia ze zjawiskiem „zaplanowanej nieprzydatności”. Producenci przestali produkować towary trwałe, bo to osłabia popyt na nowe. W efekcie coraz częściej wymieniamy sprzęt, co raz częściej wyrzucamy stary.

Puls Biznesu

  • Czas na patriotyzm gospodarczy

Państwowe kolosy wreszcie są dobrze zarządzane i przynoszą zyski. Dlatego Polacy są z nich dumni i nie chcą ich prywatyzacji – wynika z badania Grupy IQS dla „PB”.

Według badania aż 79 proc. Polaków uważa, że państwo powinno pozostać właścicielem dużych państwowych firm, takich jak PKO BP, PZU czy PKN Orlen. 56 proc. respondentów jest dumnych z tych dużych firm, 62 proc. uważa, że polskie czempiony nie ustępują tym z zagranicy, zaś 76 proc. Polaków ceni je za tradycję.

  • O polskich firmach będzie jeszcze głośno

W ostatnich kilku latach nasze spółki zrobiły ogromny postęp zarówno w wymiarze finansowym, jak i w kwestii standardów zarządczych. Kilka firm wyrosło na naprawdę potężnych graczy, nie tylko w Polsce, ale też za granicą – mówi w wywiadzie dla „PB” Janusz Steinhoff były minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

To, czy świat jeszcze usłyszy o polskim biznesie, w dużej mierze zależy od tego, jakie warunki stworzy naszym przedsiębiorcom rząd. Najwięcej jest do zrobienia w systemie podatkowym – tu potrzebna jest prawdziwa rewolucja, bo na ewolucję już za późno – podkreśla Steinhoff.

  • Bank komórek znad Wisły podbija Europę

Polski bank numerem jeden w Europie? To nie żart. Nie chodzi jednak o instytucję finansową, ale medyczną – Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), który zamiast pieniędzy, przechowuje komórki z krwi pępowinowej.

PBKM plan podboju Kontynentu rozpisał na trzy lata. – Obecnie jesteśmy wiceliderem rynku europejskiego z 11-proc. udziałem. W ciągu najbliższych trzech lat chcemy go zwiększyć do 15-17 proc., a jeśli uda się sfinalizować planowane akwizycje, to nawet do ponad 20 proc. – mówi Jakub Baran, prezes i jeden z założycieli PBKM.

  • Myto będzie tylko jedno

Resort transportu chce zmienić prawo, by wprowadzić wspólny system opłat obowiązujących na wszystkich autostradach - pisze "Puls Biznesu". >>> Czytaj więcej

Polska The Times

  • Rostowski w opałach

W Platformie Obywatelskiej już otwarcie mówi się o możliwej dymisji ministra finansów. Miałaby ona być elementem zapowiadanej od miesięcy jesiennej rekonstrukcji rządu – pisze gazeta.
Przyczyną tej gęstej atmosfery wokół ministra finansów miały być rosnące problemy budżetowe, o których sam minister nie był ponoć odpowiednio wcześniej informowany.

Zmiana na stanowisku ministra finansów przynajmniej teoretycznie może mieć wymiar nie tylko merytoryczny, ale także polityczny, by nie rzec polityczno-marketingowy.

  • Jak przez Facebooka nie stracić pracy, ale raczej znaleźć nową

Raz, dwa, trzy, pracodawca patrzy! Oczarowani mediami społecznościowymi przegapiliśmy moment, kiedy kontakt z przyjaciółmi zmienił się w permanentną inwigilację. Kto nie nauczy się zasad nowej gry, może wiele przegrać.

Headhunterzy bardzo często monitorują potencjalnych pracowników i reagują na zmiany na profilach społecznościowych w sekcji zatrudnienie. Zdarza się, że firmy chcą przechwycić specjalistów. Wówczas korzystają np. z monitoringu aplikacji Forsquare, w której oznaczana jest bieżąca lokalizacja danej osoby. Gdy wiedzą, gdzie dana osoba się znajduje, aranżują „przypadkowe” spotkanie z propozycją pracy – mówi Karol Wnukiewicz.