Dziennik Gazeta Prawna

 • Referendum w każdej gminie. Dla dobra mieszkańców

Straszenie polityków referendum, które może zmieść ich z wygodnych foteli, staje się skutecznym sposobem na aktywizowanie prezydentów i burmistrzów. Czytaj więcej >>>

 • Grecja ponownie pod kroplówkę, czyli zadłużeniowa epopeja trwa

Ateny będą musiały dostać kolejną, trzecią już transzę pomocy. Bez niej wszystkie dotychczasowe działania mogą się okazać jałowe, ale i ona może nie utrzymać kraju na powierzchni. Czytaj więcej >>>

 • Fundusze unijne: Kwitnie handel podmiotami z unijnym wsparciem

Powstał system obrotu podmiotami z zapewnionym unijnym wsparciem. W obliczu trudności wiele osób decyduje się sprzedać projekt wraz z obiecaną dotacją. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

 • Superhaubice do poprawki

Haubice Krab mają wady i wracają do Huty Stalowa Wola do naprawy, pisze „Rzeczpospolita”. Zagrożony jest wart pół miliarda złotych kluczowy program polskiej artylerii. Okazało się, że są mikropęknięcia na podwoziach w pierwszej partii samobieżnych haubic. Od szybkiego usunięcia defektów zależy dalszy los programu „Regina”.

 • Belka: uwaga na zmiany w RPP

Prezes NBP Marek Belka odnosi się krytycznie do proponowanych przez ministra finansów Jacka Rostowskiego zmian w procedurze wybierania członków Rady Polityki Pieniężnej. Rostowski chce, by była możliwość wybrania członka RPP na drugą kadencję, co w tej chwili jest niemożliwe. Belka uważa, że mogłoby to budzić podejrzenia nacisków.

 • Mocno rośnie eksport na Wschód

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych poprawia warunki Polisy na Wschód. Czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania skróci się o połowę. Polskie firmy handlują na Wschodzie głównie z Rosją. W pierwszym półroczu eksport do Rosji wzrósł o prawie 13 proc.

Gazeta Wyborcza

 • Chopin prześcignął Havla

Lotnisko Chopina w Warszawie stało się największym portem lotniczym w nowych krajach UE. W pierwszej połowie roku odprawiło 5 mln pasażerów, o 140 tys. więcej niż lotnisko im. Václava Havla w Pradze. Tylko w lipcu z warszawskiego portu skorzystało 1,2 mln osób. W tym roku jest więc możliwe, że pęknie bariera 10 mln pasażerów. Warszawskie lotnisko w ostatnich miesiącach lubi się chwalić swoimi wynikami, co miesiąc to kolejny rekord. Ale utrzymać pozycję regionalnego lidera, nie będzie łatwo - pisze "GW". Warszawie daleko jednak do Frankfurtu, gdzie przez w I pol. roku przewinęło się 27,1 mln pasażerów lotniczych – najwięcej w UE.

 • Tatarska ropa płynie przez Szwajcarię do polskich rafinerii

Polskie rafinerie nagle zaczęły wydawać setki milionów dolarów na zakup ropy naftowej od szwajcarskiej spółki Devonoil. Kryje się za nią koncern Tatnief z rosyjskiego Tatarstanu. PKN Orlen podpisał umowę ze spółką zarejestrowaną w szwajcarski kantonie Zug na bieżącą dostawę ropy naftowej za ok. 80 mln dolarów. Przez ostatni rok nasz największy koncern naftowy zawarł już z Devonoil umowy o łącznej wartości 761 mln dolarów (równowartość ponad 24 mld zł). Ale szwajcarska spółka sprzedaje ropę nie tylko Orlenowi. Jest znaczącym dostawcą Grupy Lotos, naszego drugiego koncernu paliwowego, który ma rafinerię w Gdańsku.

 • Dodruk złotych ? W ostateczności

Nowe, rewolucyjne uprawnienie NBP umożliwiające dodruk pieniędzy, czy techniczne uporządkowanie przepisów? Resort finansów chce, by bank centralny mógł skupować obligacje skarbowe poza operacjami otwartego rynku. Zapisy pojawiły się w założeniach do nowelizacji ustawy o NBP. Pomysł od razu został skomentowany jako „polskie luzowanie ilościowe”, czyli operacje stosowane przez amerykański Fed i Bank Anglii, by w kryzysie dostarczać płynności do systemu finansowego i obniżyć długoterminowe stopy procentowe, gdy krótkoterminowe stopy (podstawowy instrument banku centralnego) są już bliskie zera.

Puls Biznesu

 • Koniec Lex Alpine

Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zmienia przepisy i wykluczaniu firm z przetargów. Nie będzie wyrzucania z automatu i czarnej listy – donosi „PB”.

Zmienione zostaną przepisy dotyczące wykluczenia wykonawcy z przetargu. Zamawiający będzie mógł to uczynić tylko wówczas, gdy wykaże, że wykonawca dopuścił się poważnego zaniedbania przy realizacji innego zlecenia. Organizator przetargi musi także wpisać możliwość wykluczenia wykonawcy z przetargu.

 • Terminal LNG: zaprzepaszczono pierwsze miesiące prac

Terminal gazu ziemnego w Świnoujściu nie powstanie na czas. Minister skarbu szykuje plan awaryjny - pisze "Puls Biznesu". >>> Czytaj więcej http://forsal.pl/artykuly/726844,terminal-lng-gazoport-swinoujscie-minister-skarbu-wlodzimierz-karpinski.html

 • Kluczyk celuje w złoża w Zimbabwe

W czerwcu Centar, założony przez Jana Kulczyka (ma 28 proc. akcji) i Iana Hannama, utworzył z Meikles Limited (giełdowy konglomerat z Zimbabwe) spółkę, która ma tam szukać złota, tantalitu i rud żelaza – czytamy w „PB”.
W nowym podmiocie Centar będzie miał 49 proc. udziałów. Zadeklarował 500 mln USD inwestycji w złoża w Zimbabwe – podała wczoraj lokalna gazeta „News Day”.

 • Bukareszt ma dogonić Warszawę

Włodarze rumuńskiego rynku kapitałowego nie ukrywają, że warszawska giełda jest dla nich wzorem, do którego chcą dorównać. By cel zrealizować, zatrudnili jednego z autorów warszawskiego sukcesu.

- Moim celem jest, by w ciągu dwóch-trzech lat w Europie Wschodniej liczyły się dwa rynki: Warszawa i Bukareszt, bo Wiedeń klasyfikuję inaczej. Na razie Bukareszt jest dużo mniejszy, ale gdy zostawałem szefem GPW, to też była to lokalna giełda – mówi Ludwik Sobolewski, prezes Bursei de Valori Bucuresti.