Dziennik Gazeta Prawna

 • Szydło: Sytuacja z pożyczkami we frankach przypomina OFE (WYWIAD)

Ludzie, którzy zaciągają pożyczki, muszą być zabezpieczeni. Jeśli sektor bankowy udzielał kredytów we frankach, powinien brać za to odpowiedzialność – twierdzi Beata Szydło. Czytaj więcej >>>

 • Bractwo Muzułmańskie, czyli najpotężniejsza organizacja świata islamu

W ciągu dwóch lat pomogło obalić prezydenta Egiptu, zdobyło władzę w kraju i zdążyło ją stracić. Ale mimo ostatnich porażek Bractwo Muzułmańskie pozostaje najbardziej wpływową organizacją w świecie islamu. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

 • Przestępcza hydra umyka fiskusowi

Konsole, gry komputerowe i wirtualna waluta. To kolejne pola wyłudzania podatku VAT i prania pieniędzy. służby nie nadążają za oszustami i walka z przestępcami łupiącymi budżet państwa przypomina bój z mityczną hydrą. Gdy organy ścigania rozpoznają jedne obszary przestępczego eldorado, oszuści przerzucają się na kolejne, jeszcze bardziej pomysłowe i dochodowe.

 • Przemyt papierosów tonie w dymie

Koncerny tytoniowe i walczące z nimi stowarzyszenia spierają się o rzeczywistą skalę przemytu. Koncerny alarmują, że polski budżet traci na przemycie 7 mld zł rocznie. Producenci wyrobów tytoniowych mogą zawyżać statystyki przemytu, żeby zablokować regulacje prozdrowotne, mówi Michał Stokłosa, ekonomista American Cancer Society. Badanie ACS przeprowadzone dwa lata temu w Warszawie wykazało, że 15 proc. papierosów nie ma akcyzy.

 • Spółki Solorza czuja się dyskryminowane

Polkomtel zarzuca UKE faworyzowanie jego głównych rywali – Orange i T-Mobile przy przyznawaniu częstotliwości. Polkomtelowi i Midasowi wolno złożyć ofertę jedynie na 5 MHz, zaś niemiecki T-Mobile i francuski Orange mogą starać się razem o 20 MHz, głosi komunikat Polkomtela. Zdaniem Emila Konarzewskiego – partnera w doradczo-analitycznej firmie Audytel, proces przyznawania częstotliwości wybrany przez UKE zachęca operatorów do walki na prawników zamiast do innowacyjności i konkurencji cenowej. Wybrano system, w którym liczy się właściwie tylko cena.

Gazeta Wyborcza

 • LOT zaczyna łapać pasażerów przez komórkę

LOT nadrabia zaległości i chce sprzedawać więcej biletów przez internet. Wprowadził właśnie mobilną wersję strony internetowej oraz aplikację na smartfony i tablety. Prawie wszystko zadziałało – pisze „GW”. To najlepszy biznes, bo sprzedaż przez Internet mało kosztuje – nie wymaga utrzymywania kosztownych call center czy przedstawicielstw. Światowy trend od dawna już zmierza w tym kierunku.

 • Smartfony straszą w sklepach

Przychodzi klient do sklepu, ogląda towar, w smartfonie szuka, gdzie jest tańszy, i kupuje go w internecie. Próbowały z tym walczyć sieci handlowe w USA, ale skapitulowały. Co robią nasze? Znana forma badawcza IAB Europe przekonuje, że co drugi Polak przed kupieniem towarów w sklepie szuka w sicie informacji na jego temat. Amerykanie nazwali to efektem ROPO (Research Online Purchase Offline) – sprawdź w internecie nim kupisz w sklepie.

 • Gibraltar na betonowej rafie

Dla Hiszpanii brytyjska flaga nad Gibraltarem to od lat plama na narodowym honorze. Ale Londyn nie zamierza Hiszpanom oddawać swojego ostatniego zamorskiego terytorium w Europie i podgrzewa spór. Awantury o przylądek w cieśninie dzielącej Atlantyk i morze Śródziemne trwają od 1704 roku, czyli odkąd Brytyjczykom podczas wojen napoleońskich udało się zdobyć ten skrawek lądu. Najnowsza rozpoczęła się kilka tygodni temu, gdy Hiszpanie z sąsiadujących z Gibraltarem gmin zauważyli, że tamtejsze władze wyrzucają do morza wielkie bloki zbrojonego betonu – To sztuczna rafa, na której będą się rozmnażać ryby z okolicy – oświadczyli Brytyjczycy. Zdaniem Hiszpanów jest nielegalna i zakłóca biosferę. Od tamtej chwili konflikt się zaognił. Hiszpania proponuje Brytyjczykom rozmowy o przejęciu Gibraltaru, Wyspy reagują śmiechem. 

 • Syria: reżim al-Asada zabija setki ludzi bronią biologiczną

Ludzie dusili się, przestawało im bić serce, wymiotowali, mdleli - relacjonuje "GW" lekarz, który próbował pomóc setkom ofiar ataku chemicznego w Syrii. W jego polowym szpitalu zmarło 650 osób, ale ofiar może być nawet 1300. To efekt działania gazu sarin, użytego prawdopodobnie przez rządowe siły, które od dwóch lat próbują zdławić antyrządowe powstanie. Rosja i Chiny nadal nie chcą rozmawiać na forum ONZ o interwencji w Syrii. Wczoraj oba kraje nie zgodziły się nawet, by obecni w tym kraju inspektorzy ONZ zbadali sprawę. Zachodnie państwa wiele razy deklarowały, że przekroczenie czerwonej linii, czyli użycie broni biologicznej, spowoduje interwencję. Wojna domowa w Syrii kosztowała już życie 100 tys. ofiar.

Polska The Times

 • Staniszkis: Tusk niebezpieczny, a Rostowski to dobry fachowiec

Tusk ceni przede wszystkim efekt wizerunkowy, a według mnie Rostowski to jeden z niewielu kompetentnych ministrów w tym rządzie. Jego jedyną wada jest to, że ulegał premierowi. Na początku drugiej kadencji nie wymusił na Tusku koniecznych reform – mówi w wywiadzie dla gazety „Polska the Times” prof. Jadwiga Staniszkis.

Minister Rostowski to człowiek, który jest prawdziwym liberalnym konserwatystą w angielskim stylu. Równocześnie jest pragmatykiem. […] Razem z Belką i kompetentnymi ludźmi z departamentu zajmującego się ścieżką ewentualnego przystąpienia do strefy euro powstrzymywał wizerunkowe zapędy Tuska. Niestety, ale obawiam się, że ewentualna dymisja Rostowskiego może osłabić ten obóz rozsądku – mówi Staniszkis.

Rzeczpospolita

 • Linie Etihad coraz bliżej przejęcia LOT-u

Negocjacje między firmą z Abu Zabi a resortem skarbu w sprawie objęcia udziałów w PLL LOT są zaawansowane – twierdzą przedstawiciele branży.

Rozmowy otoczone są najgłębszą tajemnicą. Rzecznik Etihadu zapewnia, że „nie będzie komentować spekulacji”. Rzeczniczka LOT odsyła do Ministerstwa Skarbu, a Magadalena Kobos, dyrektor biura komunikacji resortu nie chce komentować prasowych doniesień, ale zapewnia, że proces trwa i jest otwarty.

 • Pensje prokuratorów w dół

Minister finansów chce nowy zasad wynagradzania śledczych. To zapowiada kolejny konflikt w rządzie – pisze „Rz”.

Przygotowany przez ministra sprawiedliwości projekt nowej ustawy o prokuraturze od kwietnia poddawany jest nieustannym konsultacjom. Minister finansów zwracał już trzykrotnie uwagę na potrzebę zmian zasad wynagradzania prokuratorów. Minister finansów chce, aby zasady wyliczania pensji dla prokuratorów były inne niż dla sędziów. Proponuje ustalenie ich pensji na podstawie kwoty bazowej albo w powiązaniu z wynagrodzeniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (ok. 6 tys. zł). Jak wyliczyli prokuratorzy, oznacza to obniżkę ich pensji o 10 proc., a potem nawet i więcej.

 • Polskie firmy w Dolinie Krzemowej

Innowacyjne polskie firmy będą mogły współpracować z przedsiębiorcami na rynku amerykańskim. W przyszłym miesiącu kończy się nabór do trzeciej edycji programu US-Poland Innovation Hub, którego celem jest wsparcie firm planujących zagraniczną ekspansję.

W ramach programu menedżerowie wybranych firm będą najpierw przygotowywani do spotkań z potencjalnymi partnerami i inwestorami. Następnie w połowie przyszłego roku wyjadą do Doliny Krzemowej w Kalifornii na roadshow, podczas którego będą mieli okazję do nawiązania kontaktów biznesowych.