Dziennik Gazeta Prawna

 • Wynagrodzenia w Polsce są porównywalne z płacą w Ameryce Południowej

Za godzinę pracy dostajemy o dolara więcej niż Brazylijczycy i o dolara mniej niż Argentyńczycy. OPZZ chce, by minimum wynosiło 11 złotych. >>> Czytaj całość

 • Raport o konkurencyjności regionów UE: Polska B awansuje

Nasze regiony znajdują się w drugiej połowie najbardziej konkurencyjnych miejsc w Unii. Tak wynika z zestawienia KE. >>> Czytaj całość

 • Związki zawodowe atakują rząd, gabinet Tuska odpowiada oskarżeniami

Związki jak z rękawa sypią propozycjami, które mają przysłużyć się pracownikom, i chcą wykorzystać słabnące notowania gabinetu Donalda Tuska. >>> Czytaj calość

Gazeta Wyborcza

 • Weterani szos królują na polskich drogach

Pod względem liczby samochodów osobowych Polska osiągnęła europejską średnią. Na koniec 2012 r. prawie co drugi Polak miał już auto. W grudniu na tysiąc mieszkańców Polski przypadało 486 samochodów. Średnia dla UE wynosi 484, dla Japonii 456, natomiast w Chinach na tysiąc mieszkańców przypadają zaledwie 32 auta. Motoryzacyjny boom nastąpił w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej – jeszcze przed 2004 rokiem na tysiąc mieszkańców przypadało mniej niż 300 aut. Wraz z naszym akcesem do UE nastąpił też gwałtowny wzrost udziału aut używanych w pojazdach jeżdżących po polskich drogach. Na koniec 2003 r. 56 proc. aut w Polsce miało dziesięć lat lub więcej. W zeszłym roku weteranów szos było już 78 proc. Oficjalne statystyki jako niewiarygodne ocenia szef firmy Samar Wojciech Drzewiecki. Zauważa, że są znacznie zawyżone, o czym świadczyć może fakt, że obowiązkowych polis ubezpieczeniowych OC sprzedaje się o kilka milionów mniej, niż jest samochodów zarejestrowanych w Polsce.

 • Gazprom bez arktycznych ambicji

Rosyjski koncern po cichu zrezygnował z ostatniej próby reanimacji projektu eksploatacji złóż gazu Sztokman na Morzu Barentsa. Projekt przez lata promował prezydent Rosji Władimir Putin. Koncern właśnie anulował przetarg na zaprojektowanie zakładów do produkcji skroplonego gazu LNG ze złóż Sztokman. To jedno z największych pól gazowych świata i kryje około 3,9 bln m sześc. gazu. Po upadku pierwotnego planu zakładającego eksport LNG do USA, koncern zmienił strategię i postanowił dostarczać arktyczne paliwo rurociągiem Nord Stream do Europy. Ostatecznie chciał postawić na skroplony gaz i Azję. Odwołanie przetargu na budowę zakładów LNG oznacza, że i ten ostatni scenariusz nie zostanie zrealizowany w przewidywalnej przyszłości.

Rzeczpospolita

 • Zamach na autonomię uniwersytetów

Polscy rektorzy alarmują: minister nauki chce mocno ograniczyć samodzielność uczelni. O zamachu na autonomię uniwersytetów pisze Rzeczpospolita. Środowisko akademickie nie zgadza się na reformy, które zamierza wprowadzić resort Barbary Kudryckiej. Część z nich uważa za niezgodne z konstytucją. >>> Czytaj więcej

 • Drony przylecą z Ożarowa

Prywatna spółka WB Electronics organizuje polskie firmy do budowy uzbrojonych dronów – pisze Rzeczpospolita. Spółka stanęła właśnie na czele konsorcjum, które zbuduje polską rodzinę bezzałogowców. W skład grupy oprócz WB Electronics wchodzi także spółka zależna Flytronic, Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego. Z ustaleń Rzeczpospolitej wynika, że polska armia pilnie potrzebuje ponad 90 dronów różnych typów, a w najbliższych latach na ich zakup przewidziano 3 mld zł.

 • Bez cukru na giełdzie

Resort skarbu już po raz trzeci przygotowuje się do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Nowa koncepcja ma być gotowa na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Ostatnia próba prywatyzacji została wstrzymana ze względu na planowane, niekorzystne dla wyceny spółki zmiany na unijnym rynku cukru. Na razie wiadomo tylko, że spółka nie trafi na giełdę. Na sprzedaż akcji KSC na parkiecie nie zgodzą się ani plantatorzy, ani pracownicy, którzy mają pierwszeństwo w zakupie akcji. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podejście do prywatyzacji w modelu plantatorsko-pracowniczym.

 • PKP Intercity inwestuje w tabor

PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup elektrycznych 20 pociągów. Przetarg obejmuje też utrzymanie składów przez co najmniej 15 lat. Nowe pociągi zaczną jeździć po torach pod koniec 2015 roku. Wartość kontraktu szacowana jest na 1,5 mld zł – pisze Rzeczpospolita. Wartość całego programu inwestycyjnego spółki wzrosła już do 5,5 mld zł. Jak czytamy w gazecie, oprócz zakupu za 665 mln euro szybkich pociągów Pendolino, PKP Intercity zamówiła 25 wagonów pasażerskich o łącznej wartości 175 mln zł. Modernizuje także kolejne 218 wagonów za 580 mln zł oraz 30 lokomotyw.

Puls Biznesu

 • Rostowski zarobił miliardy dla Polski

Zagraniczni inwestorzy mają zaufanie do Polski jako kredytobiorcy dzięki znanemu nazwisku ministra finansów i ekipie fachowców z doświadczeniem w bankowości. Rentowności polskich obligacji utrzymują się na niskim poziomie dzięki dobremu wizerunkowi, ale również wskutek wyjątkowo luźnej polityki pieniężnej największych banków centralnych świata. Do samego wicepremiera Rostowskiego można mieć zarzuty o brak otwartej rzetelnej komunikacji, jednak cały resort finansów ma dobry odbiór na rynkach finansowych, mówi ekonomistka JP Morgan Nora Szentivaniy. Spadek rentowności od lipca 2012 r. pozwolił rządowi zaoszczędzić 7,3 mld zł.

 • Zachodnia Polska ożywa pierwsza

Wczorajsze dane o konsumpcji podane przez GUS sprawiły pozytywną niespodziankę. Gospodarstwa domowe coraz odważniej wydają pieniądze. Rynek pracy stabilizuje się, bezrobocie przestało rosnąć, a ofert pracy przybywa, mówi ekonomistka BOŚ Aleksandra Świątkowska. Sześć pierwszych miejsc w rankingu województw z największym spadkiem liczby bezrobotnych to województwa w zachodniej Polsce.